Kůrovec v jihočeských lesích

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:47, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kůrovec v jihočeských lesích |Author=Jiří Petrovič, Petr Šuleř |Date=2007-05-09 |Source=ČT |Genre=televize |Respondent=…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Kůrovec v jihočeských lesích
Author Jiří Petrovič, Petr Šuleř
Date 2007-05-09
Source ČT
Genre televize
Respondent Radek Pomije, Libor Hošek, Miloš Picek

ČT 1, Dobré ráno

Moderátor

V jihočeských lesích se objevil kůrovec. Naplnily se tak obavy lesníků. Brouk má totiž letos vyborne podmínky k životu. Na vine je kombinace mimořádne teple zimy a rozsahlých polomů po lednovém orkánu. Dřevaři zatím zpracovali přes 40 % popadaných stromů.

Autor

Pres 2,1 mil. vyvrácených a polámaných stromů. To je jen v jižních Čechách zatím ještě ne zcela uzavřeny účet lednového orkánu Kyrill. Lesníci se stále snaží polomy intenzivně zpracovávat. K polomům se teď podle očekávani pripojila další komplikace. Mimořádne tepla zima a velké množství ležících smrku. To je stav, který víc než jen vyhovuje lýkožroutu smrkovému, tedy znamemu kůrovci.

Radek Pomije, Lesy ČR, České Budějovice:

Kůrovec se skutečne začíná rojit. V horských polohách teprve začíná a napada hlavně polomy.

Autor

Kvůli kůrovci už například Správa šumavského národního parku zcela mimořádne pozadala vládu o povolení k omezenému použití chemických postřiku.

Libor Hošek, Správa Národního parku Šumava:

To jsou okenka od opustení a než začne opadávat kura. Kdybychom do toho dloubli, tak pod tím budou chodbicky.

Autor

Na práce v lese upozornuji návštěvníky varovne tabule. Turisté musejí pocitat i s vyšším počtem aut, nalozených dřevem. Naprosta většina míst už je ale přístupna.

Miloš Picek, Regionální rozvojova agentura Šumava:

Jsou ruzna omezení způsobena kalamitou, ale v každém případě je zase mozny nový pohled na Šumavu. Odkryla se některa místa, která před tím vidět nebyla.

Autor

Lesníci odhaduji, že největší polomy v jižních Čechách za posledních sto let budou likvidovat nejméně do konce roku. Jak rozsahla bude kůrovcová kalamita, zatím nechtějí odhadovat.