Karty odkryty: holou Šumavu bez lesů chtějí Zeman a komunisté

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Karty odkryty: holou Šumavu bez lesů chtějí Zeman a komunisté
Author TZ Hnutí Duha
Date 2010-04-07
Source TZ Hnutí Duha
Genre tisk
Respondent

Zemanovci a komunisté chtějí Šumavu obětovat své politické kampani. Poukázalo na to Hnutí DUHA poté, co Miloš Zeman a Vojtěch Filip dnes spustili útok proti šumavskému národnímu parku.

Ekologická organizace upozornila, že pokud jmenovaní politikové své návrhy prosadí, zbudou na Šumavě jen holé kopce bez lesů.

Server Novinky.cz dnes zveřejnil dopis adresovaný premiérovi, v němž Zeman s Filipem žádají sesazení ředitele parku. Miloš Zeman již dříve navrhl zrušení národního parku [1] a předání jeho lesů pod ministerstvo obrany.

Předseda vlády však nedávno podobné návrhy odmítl a řekl, že se o národním parku musí rozhodovat na základě odborné diskuse [2].

K objektivnímu hodnocení nabádal také další nejvyšších představitelů státu, předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček. „Zdá se mi, že situace je … prezentována hůře, než jaká je skutečnost, kterou jsem viděl. Správa parku mi přitom ukázala místa, která jsou postiženější, a ne ta, kde už je nový vyšší podrost stromků,“ řekl Vlček po osobní návštěvě Šumavy [3].

Ekologická organizace připomněla, že na Šumavě v současné pracuje štáb složený z lesnických odborníků jmenovaný správou parku a kontrolní odborná skupina ministerstva životního prostředí. Není proto důvod vytvářet ještě politický krizový štáb, který by se odborníkům do jejich práce pletl, jak navrhují v rámci politické kampaně Zeman s Filipem.

Hnutí DUHA rovněž upozornilo, že v pozadí Zemanova vystupování proti národnímu parku stojí podnikatel a bývalý plukovník Zdeněk Zbytek, který zde má své komerční zájmy. [4]

Česká veřejnost podle průzkumu STEM i dalších šetření chce zachovat šumavské pralesy a většinově nesouhlasí s jejich kácením, připomnělo Hnutí DUHA.

Jaromír Bláhy z Hnutí DUHA řekl:

„K Miloši Zemanovi se v jeho tažení proti národnímu parku přidali komunisté. Spustili politickou kampaň odsouzenou k neúspěchu. Lidé vědí, že pokud by se svými snahami uspěli, zůstaly by na Šumavě holé, vykácené kopce. Horské pralesy narušené kácením totiž rozvrátí vítr na obrovských plochách. Šumava potřebuje od politiků klid.“

„V národních parcích je samozřejmostí část lesů ponechat přirozeným proměnám divoké přírody. Po tisíciletí mezi ně patří i občasné umírání části smrků kvůli kůrovci. Dělají to tak v celé Evropě včetně Německa, Rakouska, Švýcarska nebo Polska. Samozřejmě by to mělo platit i pro Šumavu. Péče o národní park se musí řídit doporučeními vědců, ne názory Miloše Zemana."

Poznámky:

[1] „Vojenské lesy, které by šumavské lesy převzaly a které již dnes hospodaří bezkůrovcovým systémem, by byly daleko lepším hospodářem než podle mého názoru doslova zločinné vedení šumavského národního parku, kryto ministerstvem životního prostředí,“ řekl Miloš Zeman např. v ČRo 1, 12.5.2009, Ozvěny dne 18:00, přepis na Silvariu

[2] V článku „Zkáza šumavských lesů kvůli kůrovci nehrozí, je přesvědčen Fischer“ se uvádí: „Premiér ... rovněž připomněl, že lesy v národních parcích nejsou lesy hospodářskými. Cílem péče o lesy v národních parcích proto není produkce dřeva, ale ochrana přírody a zajištění přirozených procesů. Mezi ně patří i přirozený rozpad stromů po vichřici nebo působení lýkožrouta smrkového, napsal Fischer.“

Podrobnosti v článku Zkáza šumavských lesů kvůli kůrovci nehrozí, je přesvědčen Fischer

[3] Šumava nevypadá tak špatně, MF Dnes, 7.7.2009

[4] Podrobnosti v článcích Ministr musí pryč! velí v kůrovcové válce podnikatel a Zemanův muž a V roce 1989 vyhrožoval tanky, nyní je z něj nový Zemanův Šlouf