Klaus jako první podepsal petici za razantní boj s kůrovcem na Šumavě

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:36, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Klaus jako první podepsal petici za razantní boj s kůrovcem na Šumavě |Author=idnes.cz |Date=2009-08-27 |Source=idnes.cz |Ge…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Klaus jako první podepsal petici za razantní boj s kůrovcem na Šumavě
Author idnes.cz
Date 2009-08-27
Source idnes.cz
Genre internet
Respondent

Prezident Václav Klaus podpořil razantní boj proti kůrovci na Šumavě. Na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích jako první podepsal petici Za zdravou Šumavu. Inicioval ji kraj, který kritizuje ministerstvo životního prostředí za pasivitu. Klaus chce stejně jako Jihočeský a Plzeňský kraj, aby se neotálelo se zásahem proti kůrovci. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola žádá na základě expertizy představitele krajů a odborníky, aby okamžitě ustanovili krizovou pracovní komisi sestavenou ze zástupců Národního parku Šumava, expertů a zástupců obcí. „Pokud se tak nestane, jsem připraven vyhlásit na Šumavě stav nebezpečí,“ uvedl hejtman. I s tímto krokem prezident souhlasí, přístup ministerstva životního prostředí totiž považuje za nepřípustný.

Podle hejtmana může k vyhlášení stavu nebezpečí dojít během několika následujících dní.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko argumentuje, že by nasazení těžké těžařské techniky mohlo ohrozit ekosystémy národního parku. Hejtman Zimola však jeho námitky neuznává.

„Máme povinnost bránit zelenou Šumavu, aby lidé, kteří sem jezdí, mohli obdivovat živou přírodu, nikoliv mrtvolné ticho,“ dodává Zimola.

Miko však Zimolovy kroky považuje za součást volební kampaně. „Jeho rétorika má nejprve vyděsit voliče a pak je nalákat na iluzi rychlého řešení,“ tvrdí Miko.

Do boje s kůrovcem se před časem pustil i exministr a někdejší šéf ČSSD Miloš Zeman. Jeho sdružení přátel v květnu dokonce chystalo trestní oznámení na bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka a na šéfa Národního parku Šumava Františka Krejčího. Viní je z toho, že nezasáhli proti kůrovci, a přispěli tak k rozsáhlým škodám v parku.