Kužvart: Pro velké šelmy je zde málo prostoru

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Kužvart: Pro velké šelmy je zde málo prostoru
Author fk
Date 2005/11/07
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Miloš Kužvart

Dobříš - Jedním z problémů, s kterým se potýkají majitelé lesů ve středních Čechách, je přemnožená zvěř. Ta páchá na porostech velké škody.

„Stav jelení, srnčí zvěře a divočáků v našich lesích není udržován na stavech, které by odpovídaly stavu danému přírodními zákonitostmi. Zejména v některých soukromých revírech je mnohdy drženo příliš mnoho zvířat z důvodů zisku. Při výpadku krmení pak tato zvěř působí velké škody nejen v lesích, ale i na polích,“ říká bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart, který předtím, než se stal politikem, pracoval jako vědecký pracovník v oboru přírodních věd

  • Jak se vůbec daří zvířatům ve středočeských lesích?

Vadí jim neustálé rozčleňování krajiny. Čím dál tím více se různými stavbami narušují velké lesní komplexy, jako jsou Brdy a Křivoklátsko. Staví se zde silnice, ploty a především dálnice. Tyto liniové stavby na zvěř působí velmi negativně. Dálnice v současné podobě, bez nadchodů pro zvěř, tvoří pro většinu živočichů naprosto nepřekonatelnou překážku.

  • Mohla by se do lesů ve středních Čechách natrvalo vrátit velká zvířata? Například zubr, medvěd nebo vlk?

Ne, není tu pro ně prostředí. Chraňme středočeskou přírodu ve stavu, v jakém je nyní, a vytvářejme podmínky pro ta zvířata, která tu žijí teď. Kam až vede přítomnost velké šelmy v našich lesích, to jsme viděli například nedávno v souvislosti s poloochočeným medvědem v Beskydech. Velké zvíře potřebuje velký prostor k životu. Naprosto se mi například nelíbí postoj Hnutí Duha, které se snaží vrátit vývoj o 200 let zpátky a tvrdí, že velké šelmy mají žít všude v Čechách. Je to stejný nesmysl, jako nutit ženy vracet se při praní k valše nebo nechat sežrat lesy na Šumavě kůrovcem.

  • Jsou například norek, psík mývalovitý a další zavlečená zvířata, která se u nás v poslední době objevila ve větší míře, pro naši přírodu přínosem?

Rozhodně ne. A měla by se co nejdříve přijmout novela zákona o ochraně přírody tak, aby tato zavlečená zvířata mohla být z naší přírody vytlačena. Problém vidím i v tom, jak se u nás množí dříve vzácná zvěř - například kormoráni nebo bobři. Tito dříve téměř vyhynulí živočichové v některých místech páchají velké škody.