Kyrillovy stopy brzy zmizí: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kyrillovy stopy brzy zmizí |Author=Veronika Němcová, ČTK |Date=2007-07-20 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:50


Kyrillovy stopy brzy zmizí
Author Veronika Němcová, ČTK
Date 2007-07-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Škody po orkánu - V lesích Plzeňského kraje speje ke konci odstraňování polomů po lednove větrné smršťi. Lesníci si hledaji nove zákazky. Dreva je ale tolik, že už o něj není zájem. Také energetici jsou s opravami poruseného vedení hotovi. Pro turisty už je uzavřena jen jedna trasa Plzeň - Dřevařské společnosti, které v regionu likviduji následky lednového orkánu Kyrill, se pomalu rozhlizeji po další práci pro své zaměstnance. Kalamitu zpracuji letos na podzim nebo do konce roku. Jedna z největších těžebních společnosti v kraji, lesní společnost Primda, si už zajistila dvě zákazky v zahranici. V Irsku už jedna z nich bezi, druha by měla začít v srpnu, řekl generalni ředitel firmy Jindrich Stejskal.

Lesni společnost Primda od začátku roku vytezila 204 tisíc metru kubických polomového dřeva, do konce října vytěží dalších 30 - 35 tisíc. V současne době už dodelavame jednotlive menší úseky. Zatímco na začátku roku jsme měsícne tezili 35 až 40 tisíc metru kubických, teď je to kolem 12 tisíc, uvedl Stejskal.

Priblizne 60 tisíc metru kubických vytezila od února letošního roku lesní společnost Kralovsky hvozd v oblasti Kralovského hvozdu a Ostreho na Šumavě. Dalších 35 až 40 tisíc vytěží během následujících měsíců. Pote zacnou zaměstnanci firmy s úpravami lesu, budou zalesňovat a prorezávat stromky.

Do konce roku máme práci zajistenou. Vyhrali jsme tendr na pestebni a těžební práce, který vypsaly Lesy České republiky, vysvětlil ředitel lesní společnosti Kralovsky hvozd Milošlav Brotanek.

Pro dřevo není kupec

Orkán Kyrill v kraji poškodil 1,4 milionu krychlových metrů dřeva, což představuje přibližne roční těžbu v regionu. Téměř polovina ale zůstává v lesích, neboť se dřevo nedari prodat. Cena dřevarské kulatiny je tak nyní na historickém minimu. Metr kubický dřevarské kulatiny stojí přibližne 1400 korun, podle kvality, uvedl Brotanek.

Podle jeho odhadu půjde cena kulatiny nahoru na konci roku, kdy má být těžba v regionu ukoncena. Největší pila v kraji, Stora Enso Timber v Plane na Tachovsku, má stále naplnene kapacity. Podle odhadu firma letos zpracuje o 70 tisíc kubíků dřeva vice. Do konce roku by mělo být dřeva dostatek, odhadl manazer nakupu Martin Masek. Na území Národního parku Šumava těžaři zpracovali 580 tisíc metru kubických polomů. V lesích jich přesto stále zůstává více než 223 tisíc. Zbytek polomů má z lesu zmizet do září, 85 tisíc kubických metru ale zůstane v lesích, kvůli takzvanému samovolnému vývoji. Smyslem toho je podporit přirozený vývoj přírody, uvedl náměstek ředitele NP Šumava Libor Hošek.

Likvidace polomu

Oblast odstraněno/zbyva

Prášily 151/69

Srni 67/39

Modrava 70/27

Borova Lada 76/24

České Žleby 127/26

Stožec 88/38

Udaje k 12. 7. v tis. M3

Zdroj: NP Šumava