LN: Boj s kůrovcem. Dopisy a postřik

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:42, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=LN: Boj s kůrovcem. Dopisy a postřik |Author=Lidové noviny |Date=2009-05-12 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent= }}…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


LN: Boj s kůrovcem. Dopisy a postřik
Author Lidové noviny
Date 2009-05-12
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Bývalý premiér Miloš Zeman si našel téma, na kterém se chce při návratu do politického života zviditelnit. Má mu k tomu pomoci kůrovec, který ničí šumavské lesy.

Zeman se rozhodl podat trestní oznámení na exministra životního prostředí Martina Bursíka a ředitele parku Františka Krejčího. Ti prý svým přístupem zapříčinili miliardové škody na lesním porostu. V českých lesích letos podle odborníků hrozí kůrovcová kalamita srovnatelná s tou z první poloviny 90. let, která je považována za největší kůrovcovou kalamitu v Česku vůbec. Riziko se zvýšilo i tím, že se kůrovci letos začali rojit nejméně o čtrnáct dní dříve, než je obvyklé, tvrdí odborníci.

Bursíkův nástupce a nynější ministr životního prostředí Ladislav Miko k Zemanově kritice správy parku uvedl, že lesy v národním parku nejsou hospodářské a že jejich účelem není produkce dřeva. „Sledování horských smrčin přesvědčivě ukazuje, že bez lidských zásahů zde přirozená obnova velmi úspěšně probíhá,“ tvrdí Miko. Dodal, že o Šumavě bude hovořit s premiérem, ministry, hejtmany Jihočeského a Plzeňského kraje i obcemi a že věří v oboustranně věcný a argumenty podložený dialog. Už dříve Zemanovu kritiku odmítl i ředitel parku Krejčí, u lidí nezasvěcených do problematiky jsou podle něj podobné reakce běžné. Deset let trvající rozsáhlý výzkum v národním parku představený v lednu jeho správou ukázal, že nezasahování proti kůrovci na Šumavě je správné a příroda si s uschlými lesy sama poradí.

Soudní znalec a odborný poradce pro lesní hospodářství a dřevařství Ivo Vicena, který patří k odpůrcům správy parku, je naopak zastáncem klasického postupu proti kůrovci vykácením napadených stromů. Zeman ho doplnil, že dalším účinným prostředkem jsou chemické postřiky, a to i preventivní.

Zrušme národní park, hlásá Zeman

Zeman rovněž zveřejnil své otevřené dopisy prezidentu republiky, premiérovi a předsedům parlamentních komor, ve kterých je žádá, aby vahou svých osobností a státnických funkcí zabránili dalším údajným škodám na šumavských lesích. Expremiéra podpořili někteří senátoři, starostové obcí ze Šumavy a okolí i bývalí politikové bez ohledu na politickou příslušnost. Zeman v nadsázce také řekl, že proti údajnému vysychání lesů by prý chtěl bojovat i zrušením šumavského národního parku. Senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (ODS) označil Zemanovu výzvu ke zrušení národního parku za přirozenou reakci na extrémní postup vedení parku. Doufá prý, že bude stačit jen výměna vedení parku.