Losovi na stopě

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:38, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Losovi na stopě |Author=Jana Zvettlerová |Date=2010-03-25 |Source=TZ NPŠ |Genre=tisk |Respondent= }} Zoo Praha a Správa NP a…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Losovi na stopě
Author Jana Zvettlerová
Date 2010-03-25
Source TZ NPŠ
Genre tisk
Respondent

Zoo Praha a Správa NP a CHKO Šumava zahájili spolupráci na projektu monitorování losa na Šumavě. Toto úterý vzlétla nad NP Šumava helikoptéra. Na palubě byli, kromě pilota Jaromíra Krestýna, člen Telemetry teamu Pavel Šustr, pro potřeby uspání zvířete střelec Pavel Zázvorka, filmař Reiner Bergomaz a Vítězslav Ambrož, který obsluhoval termovizi. Cílem jejich cesty byl los – resp. monitorování jeho pohybu po Šumavě.

Poslední tři roky se nepodařilo Telemetry teamu k losům přiblížit. Nyní má pro zlepšení monitorování zvířat připraveny telemetrické obojky se satelitní technologií – podobný systém se používá u monitoringu jelena, srnce a rysa na Šumavě.

„Pro zlepšení práce jsme nyní použili vrtulník s termovizí a výsledek pátrání byl úspěšný – zvíře jsme dokázali najít, jednalo se o dospělého jedince. Tentokrát se bohužel nepodařilo zvíře uspat a obojek nasadit,“ upřesnil Pavel Šustr, vedoucí odboru zoologie sekce Výzkumu a ochrany přírody Správy NP a CHKO Šumava.

K myšlence použít vrtulník přivedli Telemetry team odborníci ze Švédska, kteří se byli v NP Šumava podívat a ohodnotili tuto lokalitu za vhodnou pro monitoring z vrtulníku. Touto metodou švédští kolegové odchytili a označili na 300 ks losů.

Monitorování losa má přímou souvislost se společným projektem Správy

a Zoologické zahrady hl. m. Prahy. „Jsme moc rádi, že jsme byli přizváni ke spolupráci na tomto projektu – vzhledem ke stále rostoucí návštěvnosti pražské zoo máme možnost informovat širokou veřejnost o bohulibých ochranářských aktivitách a také se jich aktivně účastnit. V tomto případě jsme připraveni sledovat pohyb losa na Šumavě na speciální obrazovce, umístěné poblíž našeho výběhu losů. Budeme tedy našim kolegům ze Šumavy (i sobě) držet palce, aby další pokus o nasazení telemetrického obojku vyšel,“ řekl Vít Kahle, vedoucí oddělení marketingu a PR Zoo Praha.

Stavy losa na Šumavě se nemění, možná mírně klesají. Pravděpodobnou příčinou může být pytláctví. „Členové Telemetry teamu věří, že označení zvířete obojkem může pomoci při jeho ochraně proti případnému pytláctví,“ řekl Pavel Šustr a dodal: „Obavy z toho, že se los na Šumavu nevrátí, se ukázaly liché. Byly viděny losí krávy s mláďaty.“

„Tento projekt slouží jak přesnému poznání života losa na Šumavě, tak k zajištění kvalitní ochrany tohoto silně ohroženého druhu české přírody,“ sdělil František Krejčí, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Jana Zvettlerová, tisková referentka, Správa NP a CHKO Šumava