Mýty a nepravdy o národním parku vyvrací nová skládačka

Z sumava-corpus
Verze z 19. 6. 2017, 15:01, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Mýty a nepravdy o národním parku vyvrací nová skládačka |Author=Radovan Holub, |Date=2005/10/25 |Source=Prachatický dení…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Mýty a nepravdy o národním parku vyvrací nová skládačka
Author Radovan Holub
Date 2005/10/25
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

BYLO V REDAKČNÍ POŠTĚ

Vimperk - Informační materiál Mýty a skutečnosti o Národním parku Šumava vydala správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Materiál má podobu tzv. skládačky a je zdarma k dostání v informačních střediscích parku.

V materiálu najde čtenář odpovědi na nejčastější iluze, které se tradují prakticky od vzniku parku v roce 1991. Každá z odpovědí je podložena výsledky vědeckých výzkumů. Jednou z iluzí je např. tato věta: "V důsledku prosazované bezzásahové strategie kůrovec sežere celou Šumavu". Odpověď zní: "Bezzásahový management je v současnosti uplatňován a v budoucnosti i nadále bude pouze na menšinové výměře NP. Na většině výměry NP se proti kůrovci aktivně zasahuje. Navrhované bezzásahové území představuje jednu pětinu výměry NP. Pouze 5,4 procenta výměry NP představují porosty navrhovaného bezzásahového území, které jsou citlivé vůči kůrovci."

Nebo jiný mýtus: "Ponechání lesa bez lidského zásahu je experimentem bez jistého výsledku." Odpověď: "Přirozeně se obnovující les je pro další vývoj krajiny lepší než obtížně a nákladně zalesnitelné holiny vzniklé při kácení stromů kvůli kůrovci. Ponechání I.zón bez zásahů člověka odpovídá mezinárodním standardům ochrany přírody v NP."

Jiný mýtus: "Z důvodu nezasahování proti kůrovci a ponechávání dřeva v lese dochází k obrovským ekonomickým škodám." Odpověď je tato: "Lesy v národním parku, na rozdíl od hospodářských lesů, neslouží hospodářské produkci dřeva. Holiny vzniklé po asanaci kůrovce vyžadují více finančních prostředků pro obnovu lesa než přirozeně se obnovující porosty pod uschlými stromy."

Ve skládačce se dočteme o dalších tradovaných "pravdách", které ovlivňují myšlení lidí v regionu Šumavy i mimo něj: o Národním parku Bavorský les, o lese, o vodním režimu, o turistice, o ochraně tetřeva a jiných vzácných druhů. Mýty o NPŠ nebyly vymyšleny, ale dlouhodobě sbírány v různých vyjádřeních, v médiích, v literatuře, mezi lidmi, návštěvníky nebo zaznamenávány na různých seminářích a konferencích. Mýty a skutečnosti o Národním parku Šumava jsou dalším krůčkem na cestě k lepší informovanosti lidí, o co v Národním parku Šumava jde a k čemu takový park má sloužit.

RADOVAN HOLUNB, tiskový mluvčí NP