Ministr ŽP Drobil by rád dýchal za český průmysl

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ministr ŽP Drobil by rád dýchal za český průmysl
Author dar
Date 2010-06-30
Source denikreferendum.cz
Genre internet
Respondent

Pavel Drobil (ODS) dosud prosazoval automobilku Hyundai, neuspěl v omezování splodin ArcelorMittalu, ač v představenstvu Lesů ČR, nebránil pronájmu lesů. Teď se stane ministrem životního prostředí, přestože žádné zkušenosti s ochranou přírody nemá

Čerstvý místopředseda ODS Pavel Drobil je členem strany od roku 2000. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Deset let se živil jako právník se specializací na daňové a obchodní právo. V letech 2004–2008 pracoval jako náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro ekonomický rozvoj. Během svých angažmá se věnoval především právu, ekonomii a průmyslu.

S životním prostředím a jeho problematikou tedy nepojilo Drobila prakticky vůbec nic. Ani při jmenování svých priorit pro následující volební období Drobil životní prostředí nijak nezmínil. Mezi zásadními body uvedl prosazování nových pracovních odvětví, oslovování investorů a zvyšování zaměstnanosti. Lidé, kteří se v ochraně životního prostředí angažují, jsou proto jeho volbou zaskočeni.

„Moje prvotní reakce je velké překvapení, ještě nedávno se o něm uvažovalo jako o ministrovi průmyslu a obchodu. Sám dokonce říkal, že rád bude dýchat za český průmysl. Jeho angažmá proto příliš nechápu, nevím o tom, že by se v ochraně životního prostředí nějak angažoval,“ řekl Deníku Referendum Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu (EPS).

Udiven volbou je i ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek. „Ministr Drobil se musí připravit na brutální tlak různých průmyslových, uhelných a dřevařských lobby. Zlí jazykové tvrdí, že není mužem na svém místě, resortu nerozumí a půjde kde komu na ruku. Musí ukázat, že tyto hlasy se úplně mýlí,“ uvedl Machálek.

Se životním prostředím přišel Drobil do styku pouze ve dvou případech, z nichž první byla problematika hutních závodů ArcelorMittal, jež zásadním způsobem zhoršují ovzduší v Ostravě. „Byl jsem prvním oficiálním představitelem veřejné správy v kraji, který pojmenoval fakt, že tato společnost je největším znečišťovatelem ovzduší na Ostravsku,“ uvádí o sobě Drobil.

Jan Šrytr z Ekologického právního servisu, jež se problematikou ArcelorMittal dlouhodobě zabývá, však jeho slova koriguje. „Je pravdou, že Pavel Drobil skutečně na problém ArcelorMittal upozorňoval, rozhodně zde ale nehrál žádnou zásadní roli. Naše zkušenost je popravdě spíše negativní, z konkrétních návrhů na řešení tohoto problému žádný neuspěl, reprezentace Moravskoslezského kraje naopak přes doporučení vydala Mittalu povolení na další používání vysokých pecí,“ uvedl na dotaz Deníku Referendum Jan Šrytr.

Právníci ekologického právního servisu však mají s Drobilem zkušenost především kvůli jeho angažmá v prosazení kontroverzní automobilky Hyundai v Nošovicích. Samotný Drobil se ke své aktivitě otevřeně hlásí. „Vedl jsem klíčové jednání, na kterém padlo finální rozhodnutí o tom, že to bude právě Moravskoslezský kraj, kde bude stát továrna automobilky Hyundai. Vstup této společnosti byl rozhodujícím podnětem pro rozvoj regionu,“ uvedl Drobil.

Nošovická automobilka však vzbuzuje mnohé kontroverze. Na vlastníky půdy, kteří odmítali prodat pozemky pro továrnu, kraj enormně tlačil. Lidé dostávali dokonce výhružné dopisy. Společnost Hyundai také porušovala své závazky k ochraně vod a krajinného rázu a podle zaměstnanců, kteří dokonce organizovali stávku, porušovala zákoník práce.

„Kauza Hyundai určitě o nějakém vztahu k ochraně životního prostředí nesvědčí. Kraj tehdy automobilku velmi ostře protlačoval. Na druhou stranu bylo vystupování pana Drobila většinou korektní a kraj na rozdíl od automobilky své závazky z větší části plnil,“ vysvětluje Jiří Nezhyba.

Patrně nejpikantnější je fakt, že je Drobil od dubna 2007 předsedou dozorčí rady Lesů České republiky. „To je jedna z věcí, kterou my budeme bedlivě sledovat. Lesy ČR se totiž nijak netají se svojí averzí vůči národním parkům a ochraně lesů vůbec. Zde vidím velké nebezpečí,“ řekl Deníku Referendum programový ředitel Hnutí DUHA Vojtěch Kotecký.

Lesy ČR navíc stojí za přípravou lesní zakázky, jenž měla na deset let pronajmout české lesy velkým dřevařským firmám. Zakázku se sice pro odpor malých firem i ekologických organizací podařilo zastavit, otázkou však zůstává, zda se o ni nyní Lesy ČR nepokusí znovu.

„Tato možnost se samozřejmě nabízí. Resort životního prostředí byl k tendru kritický a uvidíme, zda se nebude tento postoj měnit. Nicméně zde je třeba připomenout, že hlavní odpovědnost v tomto ohledu nese ministerstvo zemědělství,“ dodává Kotecký.