Modrý sloup stále čeká na otevření: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Modrý sloup stále čeká na otevření |Author=Jindra Pašková |Date=2007-06-15 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Mod…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:50


Modrý sloup stále čeká na otevření
Author Jindra Pašková
Date 2007-06-15
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Modrý sloup na Šumavě se opět dostal do popredi zájmu vsech, kdo usiluji o jeho otevření pro turisty. německa strana věří v brzké ekologicky a turisticky prijatelné řešení a nabízí intenzivnějsi spolupraci. Problém je ale daleko složitejsi. V cestě stojí legislativa. Modrý sloup byl po letech hraniční železné opony kratce zpřístupnen po roce 1989, pak se do sparu dratene opony vratil zpet. Posledních 15 let se o jeho znovuotevření pouze jedna a diskutuje. A právě na to netrpelive upozorňuje vedení Národního parku Bavorský les. Jenže cesta k němu vede nejprisněji chráněným územím s největším výskytem tetřeva hlusce na Šumavě. Právě jeho populaci by podle dosavadních studii pravidelny turisticky ruch negativně zásahl. Vypovida o tom i hodnocení čtyř posledních variant pruchodu na Modrý sloup, vypracované odbornikem ornitologem Vladimírem Bejckem.

Německa strana je ale netrpeliva a věří v rychlejsi řešení situace. Starosta obce Neuschonau Heinz Wolf doporučil při vcerejším setkání s novináři vymenu zkušenosti s kolegy z bavorské strany národního parku, kteří mají problém vyresen. S ohledem na pohyb tetřeva v celém hraničním pásmu mu prizpůsobili režim turistické sezóny. Situaci sleduji a hodnoti. Studie vypracované v posledním období vypovidaji o tom, že pohyb turistů, jak je regulovan na nasi straně, nema negativní dopad na populaci tetřeva, informoval ředitel Národního parku Bavorský les Karl Sinner.

Zřejmě je, že přístupu k hraničnímu chodníku z české strany se nikdo ze zúčastnených nebrani. Naopak, jak vyplynulo, je nežbytnosti z pohledu cestovního ruchu a současne propojovani celé Evropy. Ředitel Správy NP Šumava František Krejčí však mluví o dalších trech čtyřech letech. Tolik času podle něj může zabrat zhodnocení tři nových variant přístupu na Modrý sloup a jejich posouzení vlivu na životní prostředí EIA. Návrhy pruchodu, které vznikly v rámci nedavneho jednání, předlozi na kraj obec Modrava.