Národní park Šumava, O Šumavě společně: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Národní park Šumava, O Šumavě společně |Author=Vladimír Silovský |Date=2004-11-05 |Source=Prachatickýdeník |Genre=tisk…“)
 
 
Řádka 3: Řádka 3:
 
|Author=Vladimír Silovský
 
|Author=Vladimír Silovský
 
|Date=2004-11-05
 
|Date=2004-11-05
|Source=Prachatickýdeník
+
|Source=Prachatický deník
 
|Genre=tisk
 
|Genre=tisk
|Respondent=
 
 
}}
 
}}
 
O Šumavě společně
 
O Šumavě společně

Aktuální verze z 19. 6. 2017, 14:45


Národní park Šumava, O Šumavě společně
Author Vladimír Silovský
Date 2004-11-05
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

O Šumavě společně

Co trápí obce v Národním parku Šumava? Co by mělo být uděláno pro usmíření ochrany přírody a lidí, ať již na Šumavě žijících či přijíždějících obdivovat její krásy? U koho hledat pomocnou ruku a v jakém časovém horizontu?

Odpovědi na všechny tyto otázky hledají, a snad již částečně nalezli, zástupci místních samospráv společně s orgány ochrany přírody při přípravě dokumentu „Harmonogram společného postupu státu a regionu směřující k nalezení rovnováhy mezi ochranou přírody a trvale udržitelným způsobem života v NP Šumava“.

Není to jednoduché

Není to jednoduché, u nás, na Šumavě. Nádherné a doposud velmi zachovalé území je předmětem často protichůdných představ o jeho budoucnosti. Necelých čtrnáct let od vyhlášení národního parku stále probíhají boje o jeho další směřování a stále je hledán ideální model jeho fungování.

Ze všech klíčových hráčů v regionu je jeden, o jehož přízeň všichni usilují nebo se o to v poslední době přinejmenším snaží. Jsou to šumavské obce. Z přehlíženého „povinného účastníka řízení“ se velmi rychle a oprávněně stal nepominutelný partner pro všechna důležitá rozhodnutí v regionu. Je proto logické, že při vytváření společné strategie pro další směřování národního parku obce nemohou scházet. Jejich majoritní zastoupení v pracovní skupině (Stožec, Modrava, Kašperské Hory) připravující společně s Ministerstvem životního prostředí a Správou Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava již zmíněný dokument tento fakt jen potvrzuje.

Společná strategie

V čem tkví hlavní přínos společné strategie? Je vůbec možné připravit kvalitní návrh v tak krátkém čase? Co se zonací, péčí o les, novým přístupem k obcím a ostatním vlastníkům? Navrhovat řešení jedinečná pro Šumavu nebo postupovat se zřetelem k faktu, že podobná problematika by měla být řešena obdobně ve všech čtyřech národních parcích?

Předně je třeba říci, že o strategických cílech jako takových pojednává pouze úvod celého dokumentu. Vedle zákonem daného uchování a zlepšení přírodních hodnot a přírodních procesů definuje nově jako rovnocenný cíl plnohodnotný život místních obyvatel včetně využívání zdrojů jejich živobytí při zachování poslání NP.

Hlavním cílem přípravy společného dokumentu bylo pojmenování hlavních témat k řešení zajímajících stát i region. Okruhy otázek jako péče o území, zonace NP, komunikační strategie, práce s místní, návštěvnickou a odbornou veřejností, mezinárodní spolupráce a ekonomické nástroje znějí přinejmenším povědomě. Úkolem pracovní skupiny nebylo zmíněné návrhy vyřešit, ale připravit návrhy opatření včetně termínů a zodpovědnosti. Takto zpracovaná „cestovní mapa“ by měla přivést ke společnému stolu všechny zainteresované, jednotlivě ke každému okruhu otázek. V zájmu věrohodnosti celého dokumentu je zahájení řešení většiny opatření plánováno v horizontu do jednoho roku od společné deklarace. Na celé věci je nejdůležitější skutečnost, že nejde o produkt předkládaný orgány ochrany přírody k „odsouhlasení“ obcím, ale že jde o společný dokument, při přípravě kterého se role posuzovatele zásadně změnila do role spolutvůrce.

Následný proces projednávání se zainteresovanými subjekty jako jsou Jihočeský a Plzeňský kraj, nevládní organizace a další, by měl přinést zpřesnění a doplnění dokumentu tak, aby mohl být společně deklarativně potvrzen a hlavně naplňován ještě před koncem tohoto roku.

Důležitá je ochota

Ne na všechno se v regionu nalezne shoda. Důležitá je však ochota o věcech jednat ve prospěch přírody a lidí žijících zde, na Šumavě. První kroky v hledání vzájemné důvěry byly učiněny.