Nejde o omyl: vedení šumavského parku skutečně mystifikuje veřejnost

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:28, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nejde o omyl: vedení šumavského parku skutečně mystifikuje veřejnost |Author=Jaromír Bláha, Karolína Šůlová |Date=200…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Nejde o omyl: vedení šumavského parku skutečně mystifikuje veřejnost
Author Jaromír Bláha, Karolína Šůlová
Date 2001-06-08
Source TZ Hnutí Duha
Genre tisk
Respondent

Údaji o dramatickém nárůstu počtu kůrovce na Trojmezné správa šumavského parku

opakovaně mystifikovala novináře, ministerstvo i veřejnost. O vzrůstajícím množství brouka hovořila několikrát ve svých prohlášeních. Poté, co ji Hnutí DUHA obvinilo z mystifikace však tvrdí, že měla na mysli celkový počet souší. Přímé citace výroků však dokazují, že mystifikací je i toto dnešní tvrzení [1].Prohlášení pro tisk vždy hovořila o [2], [3], [4], [5]. O navyšování počtu souší se nemluvilo.[na Trojmezné] (Zdeněk Kantořík pro Právo,

23. 12.) [2](tisková zpráva NP Šumava, 24. 5. 2001) [3](Ivan Žlábek, 26. 3.) [4]

o dvojnásobném nárůstu kůrovce řekl Ivan Žlábek rovněž Lidovým novinám (26. 5.) [5]

O velikosti populace kůrovce a jeho dynamice ovšem vypovídá to, kolik kůrovec napadl stromů za uplynulý rok, nikoli za uplynulých šest let. Tento způsob hodnocení správa také až do dnešního dne používala, i když uváděla vyšší čísla než byla skutečnost.

Celkový počet souší (tedy součet všech souší za uplynulé roky) je číslo, které nevypovídá ani o aktuálním množství kůrovce, ani o stavu lesa, jak správa tvrdí. Souše se postupem času lámou, rozkládají a na jejich místě vyrůstá nový les. Je to přirozený koloběh života v lesním ekosystému. Bude-li pan Kantořík takto sčítat souše v jakémkoli lese, po pár desetiletích jich napočítá všude – nejen na Trojmezné – víc než zdravých stromů.

V případě, že vedení parku přistoupilo na novou metodiku, kterou dokázalo během jediného dne vytvořit, a bude množství souší stále sčítat, pak je také zřejmé, že během působení ředitele Žlábka se napadení Šumavy kůrovcem výrazně zvýšilo, ačkoli správa doposud pro všechny oblasti kromě Trojmezné tvrdila opak. To je ovšem samozřejmě nesmysl a vedení parku se tak dostává do vlastní pasti.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

Poznámky:[1] Zdeněk Kantořík, tisková zpráva NP Šumava, 8. 6. 2001: [2] Zdeněk Kantořík, Právo, 23. 12. 2000: [na Trojmezné] [3] Zdeněk Kantořík, tisková zpráva NP Šumava, 24. 5. 2001: [4] Dopis ředitele Národního parku Šumava Žlábka hejtmanu Puhringerovi ze dne 26. 3. 2001

[5] Lidové noviny (26. 5. 2001) parafrázovaly sdělení Ivana Žlábka, podle kterého „Na Trojmezné, kde v roce 1999 ekologičtí aktivisté znemožnili dřevorubcům pracovat, vzrostl o rok později počet brouků více než dvakrát.“