Nesmířím se s pesimismem

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:38, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nesmířím se s pesimismem |Author=Vítězslava Barborová |Date=2010-04-29 |Source=Haló noviny |Genre=tisk |Respondent= }} Na…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Nesmířím se s pesimismem
Author Vítězslava Barborová
Date 2010-04-29
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Nařízením vlády z roku 1991 byl zřízen Národní park Šumava a byly stanoveny podmínky jeho ochrany. Posláním parku bylo uchování a zlepšení přírodního prostředí a typického vzhledu krajiny. Zmíněné území patřilo k nejzachovalejším částem krajiny nejen České republiky, ale i střední Evropy, a spolu s Bavorským lesem tvořilo plíce střední Evropy. Na našem území byly stabilnější a ekologicky významnější ekosystémy. Zásluhou mnoha generací lesníků převzala správa národního parku zdravé lesy chráněné právními předpisy. Existence staletých lesních porostů prokázala, že zásahy člověka proti hmyzím škůdcům neměly na lesy negativní vliv, spíš naopak. Nyní lze tento stav hodnotit jako hazardérství s lidským i přírodním potenciálem, ekologickou katastrofu! Příčinou není sama příroda, ale konkrétní lidé, kterým tento stav snad vyhovuje. V lesích národního parku se nyní nacházejí tisíce hektarů holin, které na základě MŽP nejsou zalesňovány v zákonné dvouleté lhůtě jako hospodářský les, a tento nesmysl je legalizován lhůtou až na třicet let. Zalesňovací povinnost jsme převedli na další generace. Otázkou zůstává, zda budou mít co zalesnit.

Likvidace lesů má vliv i na vodohospodářskou funkci lesa. Je to ochrana před suchem i povodněmi. Lesy jsou zelené plíce a regulátor klimatu. Škody na životním prostředí podle informací z veřejných zdrojů lze odhadnout v letech 1991 až 2009 na 50 až 70 miliard Kč. V tomto roce to bude ještě drastičtější. Nedochází však jen ke škodám na přírodním a životním prostředí, ale i ke značným škodám majetkovým v řádu dalších stovek miliard. Správa parku dostává ročně milionové dotace z veřejných prostředků, Šumava se stala černou dírou. Z hlediska astronomie by to byl nebývalý jev, ale z hlediska selského rozumu je to do nebe volající mrhání veřejnými prostředky.

Nesmířím se však a nesouhlasím se skeptickým pohledem svého kolegy („Jihočeši jdou proti národnímu parku přes Ústavní soud“, Haló noviny, 28. 4. – pozn. red.), že Šumavu sežere kůrovec a tomu nezabráníme. Odpolitizování situace, rychlé legislativní změny a práce skutečných odborníků mohou situaci zvrátit.

Jednou se mě jedna pravicově založená paní s divným posměškem zeptala, co znamená jedno naše volební motto: „Konec diletantů, více odborníků.“ A to je má odpověď pro ty, kteří nechápou.

Teď bych velmi ráda cinkala klíči a volala jedno z hesel sametového převratu: „Vraťte, co jste nakradli, vraťte majetek lidu.“ Vzpomínáte?