Nová strategie národního parku Šumava neřeší problémy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nová strategie národního parku Šumava neřeší problémy
Author Jaromír Bláha, Karolína Šůlová
Date 2001-01-25
Source TZ Hnutí Duha
Genre tisk
Respondent

Hnutí DUHA dnes požádalo ministra životního prostředí, aby jeho úřad přepracoval plán péče o národní park Šumava. Podpořilo požadavek starostů na revizi tohoto klíčového dokumentu. Poukázalo přitom na význam dobrých vztahů s místními občany pro důslednou ochranu šumavské přírody. Materiál neřeší hlavní problémy v péči o nejcennější horské pralesy.Ministerstvo s obcemi vůbec neprojednalo konečné znění návrhu. Miloš Kužvart dnes v tisku řekl, že nepřijely na seminář, který jeho úřad připravil: (České slovo/Zemské noviny, 25. 1.). Zamlčel ale, že správa národního parku od každého starosty za účast požadovala 1 700 korun.

Ministerstvo schválení materiálu utajilo před odbornými konzultanty, jmenovanými správou národního parku, a dokonce i před obcemi. Projednala jej pouze třináctičlenná ministerská oponentní rada, ve které sedí pouze 3 nezávislí odborníci.

Plán péče nerespektuje mezinárodní standardy ochrany přírody v národních parcích:

zachovává fragmentací prvních zón na malé plochy až do roku 2030

v rozporu s běžnou evropskou praxí a doporučením odborníků vyčleňuje z přírodních procesů působení kůrovce a proto umožňuje kácení v pralesovitých porostech prvních zón.

nevylučuje plošné kácení v nejvyšších horských oblastech včetně vzniku holin.

neomezuje odvoz dřeva z druhých zón, takže hrozí zpomalení přirozené obnovy lesa.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl: