Nové cesty na vrchol Boubína

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Nové cesty na vrchol Boubína
Author Pavel Hubený, Silvie Havlátková
Date 2005/05/06
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Národní park Šumava Boubín a Vltava se změnami

V letošním roce Správa NP a CHKO Šumava upravila přístup návštěvníků na vrchol Boubína. Na první pohled nepopulární krok, pro ochranu přírody tohoto jedinečného místa však nezbytný. Dlouholetá vysoká návštěvnost vrcholu Boubína totiž způsobila zřetelné škody na vegetaci a půdním povrchu. Šířka turisty sešlapaného pásu přístupových cest dosáhla místy až 18 metrů. Eroze obnažila kořeny smrků, vodní přívaly splavily mnoho živin. Vedle tohoto působení eroze a návštěvníků přispěl k poškození citlivého ekosystému i transport vytěženého dříví.

Úvahami o optimálním řešení tohoto problému se začal zabývat i Mikroregion Horní Vltava - Boubínsko již při prvním plánování výstavby rozhledny na vrcholu Boubína. Už tehdy bylo Mikroregionu, Správě NP a CHKO Šumava i správci LČR, s.p. jasné, že se zvýšenou návštěvností k rozhledně bude nutné vhodně upravit přístupovou cestu.

Po mnoha jednáních a po podrobném posouzení přírodních hodnot území se zúčastnění shodli na tom, že je nutné na co největší ploše poškozeného území zajistit regeneraci a přitom umožnit přístup návštěvníkům ze všech dosud zažitých tras. Optimálním řešením této situace je uzavření některých částí turistických cest v místech, kde je poškození největší. Zároveň Správa dohodla s LČR, že v těchto uzavřených úsecích nebude nadále těženo ani transportováno dřevo, bude zde provedena pouze asanace kůrovcem napadených stromů s ponecháním hmoty v lese. Ponechané dřevo bude částečně kompenzovat ztrátu živin, která se děje při odvozu stromů z lesa a při erozi.

Uzavřením úseků tras nedojde v žádném případě k zamezení přístupu na vrchol.

Nová trasa přivádí návštěvníky ze všech dosavadních turistických tras po Severní boubínské cestě, dále po průseku a následně po turistické stezce až na vrchol Boubína.

K uzavření částí turistických tras dojde až po nabytí právní moci nařízení Správy a omezení přístupu do vrcholové části Boubína bude pouze k částečné.

Správa dále uvažuje o vybudování nové kratší přístupové trasy tak, aby nedošlo k dalšímu sešlapu a erozi půdy v uvedené lokalitě. S realizací však lze počítat nejdříve v roce 2006. V současné době zde Správa spolu se společností i GEOVISION s.r.o. provádí rozsáhlý monitoring s cílem nalezení optimální varianty řešení.

Správa zároveň uvažuje o zpřístupnění některých dosud téměř neznámých míst na území CHKO Šumava. V letech 2005 až 2006 připravujeme otevření nových zážitkových stezek. Například v nově vyhlášené přírodní rezervaci Hornovltavické pastviny bude moci návštěvník vstoupit do křehkých rašelinných biotopů s porosty krátkostébelných ostřic vytvořených na opuštěných pastvinách. Zcela jedinečné scenérie bude nabízet naučná stezka navržená již vyhlášenou přírodní rezervací Na soutoku. Tato trasa přivede návštěvníky do kaňonu Blanice, jejíž nivou se prohnala v roce 2002 velká povodeň a vytvořila zde svou silou síť nových řečišť, navršila štěrkové náplavy, vyvrátila a místy nahromadila kmeny stromů s kořeny. V klatovské části CHKO Šumava pak nová naučná stezka v přírodní rezervaci Brčálnické mokřady nabídne vedle krásných rozhledů na panorama Královského hvozdu i pohled do kuchyně přírody na různá stádia samovolně vzniklých lesů a na staré i nově vzniklé rašelinné louky.