Omezení výskytu kůrovce plošnými postřiky: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Omezení výskytu kůrovce plošnými postřiky |Author=Petr Šuleř, Eva Souhradová |Date=2007-08-16 |Source=ČT |Genre=televiz…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:49


Omezení výskytu kůrovce plošnými postřiky
Author Petr Šuleř, Eva Souhradová
Date 2007-08-16
Source ČT
Genre televize
Respondent Petr Kahuda, Zdeněk Landa, Miroslav Kocourek, Jaromír Bláha

ČT 1, Večerníky

Moderátor

Na speciální houbu sazeji cesti vědci při boji s kůrovcem. Jako první na svete začali její učinnost zkoušet v terénu, a to konkrétně v nepřístupných oblastech Šumavy. Tady po lednovém orkánu stále leží mnoho polámaných stromů. Spory houby sem dopravilo malé letadlo. Podle vědců houba kromě kůrovce nicemu neublizi.

Autor

Horska louka nad Stožcem na Šumavě. poprvé v historii odtud startuje praskovaci letadlo. V nádržich má roztok, který obsahuje spory zvláštni houby. Vypousti ho nad 1. Zónou parku, tam, kam se člověk nedostane. Přesto vědci s akci zacínají už v 6 ráno.

Petr Kahuda, Správa národního parku Šumava:

My jsme prakticky v te oblasti nežastavovali turisticky ruch. Z toho důvodu to děláme takhle brzo ráno.

Autor

Novy způsob boje proti kůrovci vyvijeji vědci z Jihočeské univerzity. Jeho nasazení velmi výrazne urychlili kvůli masivním polomům z ledna 2007.

Zdeněk Landa, Jihočeská univerzita:

Aplikace houby povede k tomu, že se objevi rust houby na broucích a výsledkem jsou brouci, kteří jsou porostli houbou, která se může dal sirit.

Autor

Dnesek je premiérou i pro pilota.

Miroslav Kocourek, pilot:

Je to o hodne vys, než jsme zvykli letat. Stoupat se musí zhruba 600 m.

Autor

Vedci tvrdí, že houba by neměla být nebezpečná. Ekologičtí aktivisté jsou spíše opatrni.

Zdeněk Landa, Jihočeská univerzita:

Nejsou znamy žádné problémy s Těmito houbami.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha:

Určitě rizika jsou menší než v případě použití chemie. Nicméně jako pokus, který je poprvé takhle plosne zkousen, nepovažujeme za vhodne v národním parku.

Autor

Správci parku to odůvodnuji jednoduse. Na některých místech, hlavně u hranic, mají za ukol šíření kůrovce zastavit. Vzhledem k tomu, že jde o svetovou premiéru, vědci netusi jestli bude mít plošný postřik předpokládány ucinek. První ucinek očekávaji na podzim.