Přímo v Šumavských lesích politici diskutovali o kůrovcové kalamitě

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:33, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Přímo v Šumavských lesích politici diskutovali o kůrovcové kalamitě |Author=ČRo |Date=2008-11-10 |Source=ČRo |Genre=roz…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Přímo v Šumavských lesích politici diskutovali o kůrovcové kalamitě
Author ČRo
Date 2008-11-10
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent

Šumava a její napadení kůrovcem, právě o tom se včera diskutovalo nejprve na obecním úřadě v Modravě a poté přímo v lesích Šumavského národního parku. Na pracovní setkání totiž pozvala jihočeské senátory západočeská senátorka Jiřina Rippelová.

Na setkání nechyběli ani bývalý náměstek ministra pro životní prostředí a nyní stínový ministr ČSSD Petr Petržílek. Přijel i jihočeský senátor Tomáš Jirsa, i když se svou stranickou příslušností ODS byl mezi politiky ČSSD osamocen. Názor na problémy Šumavy má ale stejný, podobně jako starostové šumavských obcí.Modravský starosta Antonín Schubert si je vědom, že se už uskutečnilo mnoho jednání a výsledky zatím nejsou příliš viditelné.

Srovnání jejich úsilí se známou pohádkou o kohoutkovi a slepičce se Schubert nebrání: „Máme tu kohoutka, který leží v oboře a nožky má nahoře a my jako slepičky obíháme všechny a snažíme se dopídit doušku vody, abychom kohoutkovi zachránili život.“Místopředseda parlamentního výboru pro životní prostředí Jan Látka tvrdí, že názor ministerstva životního prostředí i správy parku na řešení kůrovcové kalamity je osamocený:

„Hlavně představitelé obcí nesouhlasí se způsobem, jak je Šumava řešena a nyní stojím úplně vyděšen uprostřed lesů, nebo mohu říci tak, kde bývaly lesy. Mám kolem sebe řadu uschlých stromů, viděl jsem to na obrázkách, teď to vidím živě a jsem z toho velice smutný. Můj příští rozhovor s panem ministrem Bursíkem nebude pro něj veselý.“Ředitel správy národního praku a chráněné krajinné oblasti Šumavy František Krejčí o dnešním jednání věděl, byl však pracovně na Moravě. Má zájem setkávat se se starosty i politiky a věří, cesta parku je správná: „Jsme označováni za autory experimentů na celém území Národního parku Šumava, což není pravda. Bez zásahový režim máme pouze v přírodních lesích a v kulturních smrčinách žádný bez zásahový režim nikdy nenavrhujeme. tato věc je stále směšována a nepodařilo se to dostatečně vysvětlit. naším úkolem je to pořád dokola vysvětlovat, abychom získali důvěru v to, že nemáme žádný hazard s lesy Šumavy v plánu a naopak se intenzivně snažíme o lesy v národním parku starat co nejlépe umíme.“Ředitel národního parku Šumava František Krejčí věří, že se novým hejtmanům i zastupitelům dostatečně podaří vysvětlit současnou politiku parku a v tom vidí i možné řešení.