Problémy v Národním parku Šumava

Z sumava-corpus
Verze z 18. 6. 2017, 16:05, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Problémy v Národním parku Šumava |Author=Jiří Chum, Lubomír Smatana, |Date=2005/09/22 |Source=ČRo |Genre=rozhlas |Respond…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Problémy v Národním parku Šumava
Author Jiří Chum, Lubomír Smatana
Date 2005/09/22
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Jiří Mánek, Jiří Štich, Miroslav Beneš, Jan Farkač, Miloš Kužvart, František Pojer

Jiří CHUM, moderátor


Když se kácí les, lítají třísky, když se ovšem les nekácí, může to být ovšem ještě horší, a kůrovec žere dál, říkají kritici hospodaření v Národním parku Šumava. V posledních týdnech se k nim přidali i někteří politici včetně prezidenta republiky. Společně vyzývají správu parku, aby změnila své stanovisko a začala kácet v oblastech, které těžce kůrovec poškodil. V těchto místech totiž správa parku odmítá zasahovat a nechává přírodu ať si poradí sama. A na Šumavě je jako doma redaktor Lubomír Smatana.

Lubomír SMATANA, redaktor


Málokde kde v republice přitahují suché pahýly takovou pozornost jako na Šumavě a málokterý pařez vyvolává silné vášně. Šedivé smrky vypadají jako sežehlé ohněm, kývají se ve větru a při silných poryvech padají. Kmeny zůstávají ležet jeden přes druhý a nikdo je neodváží, tady vzniká divočina, říká náměstek ředitele národního parku Jiří Mánek.

Jiří MÁNEK, náměstek ředitele Národního parku Šumava


Uznávám, že části populace se tohle to nelíbí, ale je to ten přírodní proces. A cílenou péčí zlepšujeme nebo zachováme statut.

Lubomír SMATANA, redaktor


Podle statutu je cílem národního parku zlepšit životní prostředí na Šumavě. Samovolné procesy jsou pak prostředkem. S touto myšlenkou ale zásadně nesouhlasí Jiří Štich, povoláním obchodník se dřevem a nejhlasitější odpůrce.

Jiří ŠTICH, obchodník se dřevem


Já tohle to vnímám jako poškození životního prostředí. Před měsícem tady byli senátoři, kromě jedné senátorky byli z toho všichni vyjevení a všichni to vnímají.

Lubomír SMATANA, redaktor


Lesník Jiří Štich je přesvědčený, že samovolné procesy povedou k zániku Šumavy, a proto vodí politiky do národního parku na procházky pravidelně. Naposledy přivedl do lesa poslance Miroslava Beneše.

Miroslav BENEŠ, poslanec /ODS/


Nechci, aby se rozšiřovaly lokality, kde jsou mrtvé stromy jenom proto, že někdo chce studovat, jak se bude to vyvíjet v budoucnu.

Lubomír SMATANA, redaktor


Miroslav Beneš má Šumavu rád, a proto se dalšího rozšíření mrtvého lesa bojí. Podle lesoznalců se ale poslanec bát nemusí, mrtvý let je mýtus, říká Jan Farkač, který přednáší na lesnické fakultě.

Jan FARKAČ, přednášející na lesní fakultě


Absolutně to mrtvý les není, tedy pouze chyběj prostě vršky zelenejch stromů. Takže pohledově možná se to tak zdá, ale jsou tu zachovaný drobný zbytky různejch biotopů, který umožňujou život a přežívání těch druhů, který tady běžně žijí.

Lubomír SMATANA, redaktor


Odbornou diskusi ale na Šumavě už zřejmě nikdo nepotřebuje, vyplývá to ze slov bývalého ministra životního prostředí a dalšího kritika Miloše Kužvarta.

Miloš KUŽVART, bývalý ministr životního prostředí


Tady se bavíme v kontextu politickém, to znamená, jakým způsobem jsou tady zajištěny ty základní funkce, které má mít národní park, a toto je bohužel tedy karikatura národního parku.

Lubomír SMATANA, redaktor


Miloš Kužvart zkrátka odmítá přístup správy národního parku a neshodne se ani se současným vedením ministerstva, tomu totiž samovolné procesy na Šumavě nevadí, říká náměstek ministra František Pojer.

František POJER, náměstek ministra životního prostředí


Lesníci by možná uměli ten les sem uměle zanést, ale pokud je to národní park, znovu to opakuji, tak ty procesy tady jsou ideálně nastartovaný s tím, že to není krásný tedy na první pohled.

Lubomír SMATANA, redaktor


Možná tady je zakopaný pes. Suchý les je nemocný a naše společnost zkrátka nemá nemocné a ošklivé příliš ráda. A politici chtějí lidem ukazovat jenom samé krásné a příjemné věci.

osoba


Zeptejte se těch lidí, jestli to považují za přínos to, jak to tady vypadá. Zeptejte se jich normálně, je to na médiích. Udělejte to.

Lubomír SMATANA, redaktor


Jak na vás působí tady suchý les na Březníku?

osoba


Je to velmi nezvyklej pohled, zvláštní.

osoba


Mně se to i líbí, zdá se mi to, ještě jsem to nikdy v takovémhle rozsahu neviděla.

osoba


Tohle to, co se tady povedlo, nebo povede tím bezzásahovým režimem, by ti lesníci dokázali udělat ještě s tím, že by si na to prostě vydělali.

osoba


No, tak moc živě nevypadá, teda abych pravdu řekl, ty suchý stromy, ale jestli je mrtvej, to bych také neřekl. Já si myslím, že takováhle kalamita tady už byla mnohosetkrát za posledních tisíc let.