Prodej pozemků ve třetích zónách Národního parku Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Prodej pozemků ve třetích zónách Národního parku Šumava
Author Kateřina Blechová, Aleš Hazuka
Date 2002-02-07
Source ČT
Genre televize
Respondent Stanislava Barantálová, Ivan Žlábek, Jiří Frydlewicz, Jiří Vlach, Miloš Kužvart, Rita Gabrielová, Libor Ambrozek, Miroslav Beneš

ČT 1, Večerníky plus, Čechy

Kateřina Blechová, moderátorka

Starostové šumavských obcí vyzvali vládu, aby okamžitě zastavila prodej pozemků v takzvaných třetích zónách národního parku. Podle zástupců samospráv nyní skupují půdu od Pozemkového fondu také spekulanti. Výzvu starostů podpořil ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Ten se obává, že tento trend zřejmě povede k tlakům na zmenšení rozlohy parku. Blíže už Večerník plus.

Aleš Hazuka, redaktor

O zastavení prodeje pozemků ve třetích zónách národního parku žádá sedm starostů šumavských obcí. Vláda by podle nich měla okamžitě zasáhnout. Zástupci samospráv tvrdí, že některé státní pozemky teď rychlým tempem skupují realitní kanceláře.

Stanislava Barantálová, starostka obce Borová Lada

Určitě jsou tu spekulanti, protože těžko se realitní kancelář bude zabývat tím, že bude skupovat zemědělské pozemky k zemědělství. Od toho tady máme svých zemědělců dost, kteří jsou schopni na tom hospodařit, ale nejsou schopni si ty pozemky všechny nakoupit.

Aleš Hazuka, redaktor

Třetí nejméně chráněné zóny zahrnují asi 4 % z téměř 70 tisíc hektarů parku.

Ivan Žlábek, ředitel Správy NP Šumava

Jsou to pozemky velice heterogenní, takže od zastavěného a zastavitelného území, to znamená, to je přímo dříve intravilán obcí, až po pozemky zemědělské, na kterých ochrana přírody nemá valného zájmu.

Aleš Hazuka, redaktor

Část půdy spravuje Pozemkový fond, který ji podle starostů rozprodává v cenách do tří korun za metr čtvereční.

Stanislava Barantálová, starostka obce Borová Lada

Ta realitní kancelář je nakupuje proto, že vstupujeme do Evropské unie, nebo že vstoupíme do Evropské unie, a že je bude prodávat různým podnikatelům nebo jiným subjektům, kteří by chtěli vlastně postavit tady domy a v tu chvíli by samozřejmě Šumava obnovila stará zaniklá sídla, což si myslím, že dneska není vhodné.

Jiří Fridlewicz, starosta Kvildy

Podle našeho názoru je situace špatná v tom, že by mohlo dojít k velké parcelaci vlastně Národního parku Šumava.

Jiří Vlach, první zástupce hejtmana Jihočeského kraje /US-DEU/

Zastupitelstvo se už před několika měsíci obrátilo, vlastně usneslo se směrem tím, aby nebyly ty pozemky využívány v náhradních restitucích, aby prostě než bude rozhodnuto o celé koncepci, tak aby tyto věci neprobíhaly.

Aleš Hazuka, redaktor

Proti zájmům přírody je podle ministra Miloše Kužvarta rozprodávání státních pozemků na území parků soukromým společnostem. Ministr soudí, že některé firmy na pozemcích nebudou hospodařit, ale pokusí se je vyjmout z parku a udělat z nich stavební parcely. Cena za metr čtvereční by se pak podle ministra mohla zvýšit ze tří na šest set korun.

Miloš Kužvart, ministr životního prostředí /ČSSD/

Třetí zóny Národního parku Šumava jsou privatizovány. Je to naprostý nonsens, v evropském kontextu se toto neděje. Tam naopak stát vykupuje soukromou půdu, která je na území národních parků.

Aleš Hazuka, redaktor

Ministerští úředníci tvrdí, že tyto praktiky by mohl zastavit nový zákon o šumavském parku. Podle návrhu normy by stát pozemky v těchto zónách bezúplatně převedl na obce. Starostové se však obávají toho, že než poslanci zákon schválí, bude půda rozprodána.

Stanislava Barantálová, starostka obce Borová Lada

To, co je navrhované v zákoně o národním parku, tak by bylo úplně bezpředmětné, protože by to přišlo v platnost až od 1. 1. 2003. Mezitím už by byly všechny pozemky vydané a už by těm obcím vůbec nic nezbylo.

Aleš Hazuka, redaktor

Zástupci samospráv soudí, že právě převod pozemků umožní obcím další koncepční rozvoj.

Jiří Fridlewicz, starosta Kvildy

I když to vypadá, že fandím té obci, ale je to tak, poněvadž se domnívám, že ta obec nejlépe ví, koho by mohla tady mít, kdo by tady začal pracovat, kdo by tady chtěl něco pro tu obec a pro rozvoj její udělat.

Ivan Žlábek, ředitel Správy NP Šumava

Ten cíl by měl být takový, že území třetích zón by sloužilo jak ochraně přírody, tak rozvoji regionu.

Aleš Hazuka, redaktor

Ministr Kužvart požádá vládu, aby pozastavila prodej pozemků na Šumavě, a to zřejmě až do doby, než začne nový zákon platit.

Rita Gabrielová, mluvčí ministerstva životního prostředí

Tady vzniká třeba chuť zmenšovat národní park a vlastně odhalit tyto pozemky ve třetích zónách a posléze s nimi spekulovat. To jsou všechno tendence, které na Šumavě pozorujeme, a proto jsme velmi rádi, že starostové takovýto dopis napsali a že dokonce požádali ministra Kužvarta o to, aby ve vládě tuto věc projednal.

Aleš Hazuka, redaktor

V minulém týdnu poslanci přijetí zákona o šumavském národním parku znovu odložili.

Miloš Kužvart, ministr životního prostředí /ČSSD/

Politicky je to do určité míry selhání řady zákonodárců, kteří jako by dali políček těm, kteří připravovali tento návrh zákona ve spolupráci se starosty.

Libor Ambrozek, poslanec /KDU-ČSL/

Dva hlavní požadavky obcí, kterými je náhrada daně z nemovitostí za lesní pozemky a snaha získat pozemky ve třetích zónách parku do svého vlastnictví místo, aby se prodávaly, tak to jsou novely úplně jiných zákonů, než je zákon o ochraně přírody, a že to lze řešit vložením do kteréhokoliv zákona na plénu Poslanecké sněmovny.

Aleš Hazuka, redaktor

Poslanec Miroslav Beneš, který prosadil vrácení návrhu zákona k novému projednání sněmovnímu výboru, s ministrem Kužvartem nesouhlasí. Tvrdí, že návrh je špatný. Podle Beneše například nepřesně definuje náhrady šumavským obcím, které by měly dostávat finanční kompenzace za to, že nemohou v chráněném území hospodařit zcela volně.

Miroslav Beneš, poslanec /ODS/

Je třeba si uvědomit, že toto je o mnoha miliardách a bez kvalifikovaného stanoviska ministerstva financí, které pan ministr Kužvart nevyžádal, není možné dělat.

Aleš Hazuka, redaktor

Šumavský národní park existuje na základě nařízení vlády. Zatím není jasné, zda zákon, který má sladit existenci parku s platnou legislativou, bude do voleb přijat.

Kateřina Blechová, moderátorka

Tak takový byl čtvrteční Večerník. Budu se na vás těšit zase zítra. Přeji hezký večer.