Rysi na Šumavě jsou nyní nejvíce ohroženi

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Rysi na Šumavě jsou nyní nejvíce ohroženi |Author=Václav Janouš |Date=2006-02-13 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |R…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Rysi na Šumavě jsou nyní nejvíce ohroženi
Author Václav Janouš
Date 2006-02-13
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava – Rys ostrovid je nyní na Šumavě nejohroženější. Právě v zimě totiž vyráží na lov do lesů desítky pytláků, z nichž někteří touží právě po kožichu této šelmy. Ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha proto vyzývají lidi, aby si v lesích všímali podezřelých lidí a zároveň hlásili, když zahlédnou rysa. Kromě toho nabízí i odměnu 20 tisíc korun tomu, kdo udá pytláka, který zastřelil rysa a na základě jeho informací bude usvědčen.

Rysi jsou nyní nejohroženější šelmou, která se v šumavských lesích pohybuje. Pytláci po nich tak prahnou, že ze čtrnácti šelem, které ochranáři vybavili vysílačkami, už zabili osm.

„Teď je na celé Šumavě a v Novohradských horách zhruba třicet šelem. Za posledních dvacet let – ale drtivou většinu pak za posledních deset let – zabili pytláci v Jeseníkách, na Šumavě i v Beskydech na pět set rysů. Nyní je ohrožení největší, protože je lovecká sezona,“ řekl ekologický aktivista z Hnutí Duha Jaromír Bláha.

Šelmy nezabíjejí jen klasičtí pytláci, ale i myslivci, kteří třeba číhají v noci na posedech na divočáky. „Rysi jsou ohrožení i proto, že na sněhu jsou vidět jejich stopy,“ řekl Bláha.

Pravidelně proto procházejí lesy takzvané rysí hlídky. Třicet dobrovolníků, kteří hledají pytláky. Jednou z nich je i studentka pražské stavební fakulty Jarmila Koláčková. „Je to vždy hezká vycházka, která pomůže dobré věci,“ řekla.

Nově také aktivisté zapojují do boje proti pytláctví i návštěvníky šumavského parku – informace od nich o pohybu rysů pomáhají mapovat jejich teritoria, cesty za potravou, a jakmile se rys déle neobjevuje, je aktivistům jasné, že se mohl stát obětí pytláků. „Stačí, když nám lidé hlásí, kde viděli stopy. Podle toho můžeme mapovat pohyb rysů a vysílat naše hlídky,“ řekl Bláha.