Schengen v praxi: Šumava se spojí s Böhmerwaldem

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Schengen v praxi: Šumava se spojí s Böhmerwaldem
Author Zdeněk Mihalco
Date 2008-07-19
Source aktualne.cz
Genre tisk
Respondent

Praha / Vimperk – V Národním parku Šumava vzniknou nové značené turistické stezky, které propojí Česko, Rakousko a německé Bavorsko.

Vyznačení nových cest umožnilo otevření schengenského prostoru.Dosud na velké části Šumavy nebylo možné volně přecházet z jedné strany hranice na druhou, protože značná plocha leží v první zóně národního parku a dalších chráněných územích, kde není možný pohyb osob mimo značené stezky. A ty dosud existovaly takřka výhradně uvnitř jednotlivých států.

Nejméně 15 nových přechodů

„Vzniknout by mohlo 25 bodů, kde bude možný přechod. Zhruba 15 z nich už bylo schváleno, o další se zatím vedou spory,“ říká předseda Klubu českých turistů Jan Stráský. Vznikne tedy asi 20 nových turistických tras. O propojení hranic jednají zástupci turistů, správy národních parků i představitelé jednotlivých obcí a regionů.

„Sporná místa se týkají lokalit, kde jsou například ptačí rezervace,“ vysvětluje Jan Stráský. Podle něj zatím vyznačkování tras neproběhlo, ale dojde k tomu v nejbližší době.

Turisté budou moci do uzavřených zón

Zároveň má na Šumavě nově vzniknout rozsáhlé chráněné území, do kterého běžně pěší nebudou mít přístup. Jde o zhruba 13 tisíc hektarů velkou lokalitu Modravské slatě – v oblasti Roklanu a Luzného.

Správa parku však připravuje možnost navštívit jinak uzavřená území s průvodcem. „Momentálně testujeme rezervační systém. V nejbližší době chceme zpřístupnit asi pět klidových území v doprovodu kvalifikovaných průvodců,“ říká Josef Štemberk ze správy parku, který má na starosti práci s veřejností.

Navštívit bude možné například lokality Křemelná, Trojmezenský prales nebo zónu na Smrčině. Diskutuje se také o možnosti omezených návštěv Modravských slatí.

Výlet do těchto oblastí vyjde zhruba na 200 korun.