Spor mezi Hnutím Duha a správou Národního parku Šumava

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:23, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Spor mezi Hnutím Duha a správou Národního parku Šumava |Author=Jolana Voldánová, Petr Šuleř |Date=2003-07-25 |Source=ČT…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Spor mezi Hnutím Duha a správou Národního parku Šumava
Author Jolana Voldánová, Petr Šuleř
Date 2003-07-25
Source ČT
Genre televize
Respondent Ivan Žlábek, Miloš Juha, Jaromír Bláha, Libor Ambrozek

ČT 1, Události

Jolana Voldánová, moderátorka

Jen několik měsíců trvalo příměří mezi ekology a Národním parkem Šumava, teď se ale spor kolem kácení stromů napadených kůrovcem rozhořel nanovo. Jde o to, že Hnutí Duha obviňuje vedení parku, že proti nařízení ministra znovu povolilo kácet v takzvané první ochranné zóně a tak se ekologové znovu připravují na vlnu blokád.

Petr Šuleř, redaktor

Spor mezi Hnutím Duha a národním parkem o kácení stromů napadených kůrovcem trvá už více než pět let. Letos v únoru oznámil ministr životního prostředí Libor Ambrozek, že sanace v nejcennějších částech parku bude ukončena. Jeho vedení ale pro letošní rok ještě pokácení odumřelých stromů povolilo. Pokud by totiž kmeny nebyly zbaveny napadené kůry, hrozilo by podle ředitele národního parku opakování kůrovcové kalamity.

Ivan Žlábek, ředitel Správy Národního parku Šumava

V podstatě jde, přirovnáme-li to k požáru, tak o hlídání těch uhlíků, kde by mohl ještě ten požár vzniknout.

Miloš Juha, inspektor ochrany lesa

V současné době se jedná o asanační zásah v rozsahu šedesáti stromů v prvních zónách.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy, Hnutí Duha

Vyčerpali jsme všechny prostředky, pokud kácení neustane, jsem připraveni znovu zahájit nenásilnou blokádu.

Petr Šuleř, redaktor

Představitelé Hnutí Duha, podle kterých kácení napadených stromů způsobuje obrovské ekologické problémy, se zatím proti povolení odvolali a celá kauza se znovu přesunula na ministerstvo životního prostředí. To se snaží zabránit opakování protestních akcí a sám ministr se rozhodl osobně celou záležitost prošetřit.

Libor Ambrozek, ministr životního prostředí /KDU-ČSL/

Povolení posuzujeme, zda je to v oblastech, kde byla učiněna mezinárodní dohoda, a že to musíme dělal, anebo zda je to v oblastech, kde nechceme, aby se kácelo a v tom případě ministerstvo může jako odvolací orgán to rozhodnutí zrušit.

Petr Šuleř, redaktor

Ministr životního prostředí by měl na Šumavu přijet podle posledních informací počátkem příštího týdne. Zpráva o jeho přešetření obnoveného sporu mezi Hnutím Duha a správou národního parku by měla být k dispozici do konce příštího týdne.