Spor o naučnou stezku v Národním parku Šumava, ČRo, 30.7.2002

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:26, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Spor o naučnou stezku v Národním parku Šumava, ČRo, 30.7.2002 |Author=Petr Honzejk, Dan Moravec |Date=2002-07-30 |Source=ČR…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Spor o naučnou stezku v Národním parku Šumava, ČRo, 30.7.2002
Author Petr Honzejk, Dan Moravec
Date 2002-07-30
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Zdeněk Kantořík, Karolína Šůlová

Radiožurnál, Dopolední blok

Živá voda

Petr Honzejk, moderátor

Konfliktní naučná stezka je, jak jinak, než v Národním parku Šumava a hádají se kvůli ní, jak jinak, ekologické organizace a správci parku. Poněkud absurdní spor sleduje reportér Českého rozhlasu Dan Moravec.

Dan Moravec, redaktor

Park koncipoval stezku jako naučnou trasu, která lidi dovede až do samého centra nedávné kůrovcové kalamity. Více tiskový mluvčí Národního parku Šumava Zdeněk Kantořík.

Zdeněk Kantořík, tiskový mluvčí Národního parku Šumava

Tam se něco odehrálo. V uplynulých zhruba osmi letech tam bylo centrum kůrovcové kalamity. Vede tam asfaltová silnice a po jiné asfaltové silnici se ti lidé vrátí zpátky.

Dan Moravec, redaktor

Hnutí Duha tvrdí, že stezka neinformuje objektivně a není legálně postavená. Ekologové se proti její stavbě hodlají odvolat. To potvrzuje Karolína Šůlováz Hnutí Duha.

Karolína Šůlová, Hnutí Duha

Naučná stezka ale je v podání správy parku v podstatě Potěmkinovou vesnicí. Podávané informace totiž nejsou objektivní a celá stavba navíc není legální. Správa parku povolila sama sobě stavbu stezky a nevyčkala názoru oprávněných účastníků správního řízení a Hnutí Duha se proti jejímu postupu určitě odvolá.

Dan Moravec, redaktor

Trasa vede dospělým suchým porostem v bezzásahovém území, zalesněnými holinami a končí ve zdravém lese. Podle Zdeňka Kantoříka poskytuje návštěvníkům objektivní pohled na problém kůrovce v národním parku. Dále vysvětluje, proč byla lokalita v minulosti nepřístupná.

Zdeněk Kantořík, tiskový mluvčí Národního parku Šumava

Nesmělo se tam z toho důvodu, za prvé, že to bylo území kalamitní a tam je z lesního zákona vstup veřejnosti vyloučen z bezpečnostních důvodů.

Dan Moravec, redaktor

Ekologové přivítali záměr správy parku vybudovat stezku, která ukáže kůrovcem postižený les i velkoplošné holiny. Protestují ale i proti údajům na tabulích u stezky. Aktivisté napadají správce i za to, že ačkoliv tvrdí, že vytěžené dřevo nechávají na místě, část ho z parku vyvezli. Pokračuje Karolína Šůlová.

Karolína Šůlová, Hnutí Duha

Za manipulaci s fakty například Hnutí Duha považuje tvrzení správy parku, že produkce dřeva přestala být v národním parku určujícím posláním, přitom nezávislý monitoring letos na jaře prokázal, že z národního parku nadále ilegálně dřevo mizí.

Dan Moravec, redaktor

Správa parku s těmito údaji nesouhlasí. Přes veškeré spory ale už naučnou stezku na Březníku viděly během týdne stovky lidí.