Správa NP a CHKO Šumava vychází turistům vstříc a otevírá další nouzové nocoviště

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:39, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Správa NP a CHKO Šumava vychází turistům vstříc a otevírá další nouzové nocoviště |Author=Jana Zvettlerová |Date=2…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Správa NP a CHKO Šumava vychází turistům vstříc a otevírá další nouzové nocoviště
Author Jana Zvettlerová
Date 2010-08-20
Source TZ NPŠ
Genre tisk
Respondent

Pro milovníky bivakování ve volné přírodě vznikl v rámci projektu nouzových nocovišť v jižní části NP Šumava nový ohraničený prostor. Již v pořadí sedmé nocoviště je určeno pro legální nouzové přespání.

Především pro pěší turisty s batohy je od 1.8. 2008 k dispozici šest nouzových nocovišť v lokalitách Hůrka u Prášil, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný a Nové Údolí. V letošní sezóně k nim přibude nové nocoviště, které se nachází v jižní části NP Šumava 1,7 km od Plešného jezera – v těsné blízkosti zeleně značené turistické stezky, která nese název Jezerní. Turisté mohou z tohoto místa navštívit například zážitkovou trasu Duch pralesa nebo Schwarzenberský kanál.

„Cílem projektu nouzových nocovišť, o jejichž využití je velký zájem, je lepší dostupnost legálního nocování v blízkosti páteřní hřebenové turistické trasy v NP Šumava. Tato červeně značená turistická trasa napříč Šumavou vede mezi Železnou Rudou a Zadní Zvonkovou a je dlouhá 103 km,“ řekl František Krejčí, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Nové nocoviště má rozlohu 15 x 15 m a je vymezeno jednoduchým dřevěným ohrazením. Prostor je doplněn turistickým sezením, mobilními toaletami a u vstupu je umístěn infopanel s informacemi a provozním řádem. Ten stanoví, že místa k přespání je možno využít vždy jen pro jednu noc a upozorňuje na omezenou kapacitu nocoviště (maximálně 15 osob). Dále zde turisté nesmí rozdělávat oheň, odpadky si musí odnést sebou a další nutností je dodržování klidu. Důležitou novinkou, co se týče infopanelů u všech nocovišť, je doplnění informace o nejbližším dostupném zdroji vody.

„Provoz nového i stávajících nouzových nocovišť je celoroční, vždy od 18,00–9,00 hodin,“ doplnil vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava Tomáš Jiřička.

Dodržování pravidel pro nouzové nocování každý den kontrolují strážci Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. Turistům také poskytují informační servis. „Každou sezónu využije nouzová nocoviště k přespání stále více turistů a nejnavštěvovanější lokalitou je Poledník. I přes velký zájem o bivakování ve volné přírodě, jsme nezaznamenali žádná porušení provozního řádu. Případné nedostatky byly řešeny na místě domluvou,“ sdělil Petr Šrail, referent Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava.

Do přípravy, realizace a vybavení investovala Správa ze svých zdrojů cca 100.000 korun. Další investicí bude dlouhodobý pronájem a servis mobilních toalet – ta bude ve výši 60–70 tisíc korun ročně.