Stovka vědců žádá ukončit kácení stromů v šumavském parku

Z sumava-corpus
Verze z 29. 11. 2016, 08:24, kterou vytvořil Michal Horejsi (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Stovka vědců žádá ukončit kácení stromů v šumavském parku
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2001-05-23
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Vimperk (okres Prachatice) / Praha – Stovka vědeckých pracovníků univerzit a ústavů Akademie věd žádá, aby skončilo kácení stromů v prvních zónách Národního parku Šumava. V otevřeném dopise, který odeslali ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi, tak reagují na rozhodnutí správy parku vykácet letos při likvidaci kůrovce v prvních zónách asi 3000 krychlových metrů dřeva napadených stromů. Práce začaly v dubnu.

Kácení park ohrožuje. Je v rozporu s mezinárodně uznávanými principy ochrany přírody, což správa parku zpochybňuje. V národních parcích jde o naprosto neobvyklý postup,“ řekl dnes ČTK Jiří Liška z Botanického ústavu v Průhonicích. „Cílem dopisu je vyjádřit jednoznačné stanovisko odborné veřejnosti,“ zdůraznil. Kužvart podle mluvčí Rity Gabrielové dopis dosud neobdržel; vyjádří se k němu až po jeho prostudování.

„Názory vědecké fronty na kácení 'kůrovcových' stromů v prvních zónách jsou rozpolcené. Odborníci, kteří se celoživotně zabývají ochranou lesa, tyto zásahy doporučují. Z jejich názoru vycházelo i ministerstvo životního prostředí,“ konstatoval mluvčí šumavského parku Zdeněk Kantořík.

Správa šumavského parku bude podle něj letos kácet stromy napadené kůrovcem v 49 lokalitách prvních zón o celkové rozloze 1400 hektarů. To však neznamená vykácení celé plochy. Asanovat se budou pouze takzvané aktivní kůrovcové stromy, dřevo zůstane na místě k zetlení. Základním cílem je ochránit pralesní zbytky porostu před nepřirozeně rychlým rozpadem a obnovit přirozené regulační schopnosti ekosystému, uvedl Kantořík.

Loni podle něj bylo nutné v 53 lokalitách prvních zón parku vykácet zhruba 5000 krychlových metrů napadených stromů, což je polovina proti roku 1999.