Suché stromy v parku prý turisty neodradí: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Suché stromy v parku prý turisty neodradí |Author=Jana Amortová, |Date=2005/08/06 |Source=Prachatický deník |Genre=tisk }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 20. 6. 2017, 02:48


Suché stromy v parku prý turisty neodradí
Author Jana Amortová
Date 2005/08/06
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Prachatice - V posledních dnech se rozhořela diskuze o tom, zda části uschlých smrkových monokultur v Národním parku Šumava patří nebo nepatří k rozmanitosti přírodních scenérií v parku a jestli případně nepovedou k odlivu turistů z "postižených" míst. "Letošní vysoká návštěvnost Modravy a Kvildy svědčí o tom, že turisté jsou ochotni akceptovat suché stromy jako součást přírodního koloběhu. Součást jistě ne krásnou pro oko, ale z hlediska přírodního cyklu nutnou," řekl včera LP tiskový mluvčí parku Radovan Holub. Někteří turisté se jezdí každoročně dívat na divadlo přírody a na vznikající vitální les na místech, kde dřív byly jen suché stromy. "Zrod nového lesa "nadivoko" je prostě zajímá víc než tradiční les hospodářský," zdůraznil.

"Nenecháme­li působit přírodní procesy, nemluvme o národním parku," napsali například do návštěvní knihy jednoho z penzionů střední Šumavy manželé Seberovi z Hudkovic nad Mohelkou. "S kůrovcem si příroda poradí, s člověkem ne. Kdo potřebuje těžit dřevo? Z jaké kapsy půjdou náklady na zalesňování. Suché stromy nás od návštěvy Šumavy neodradí," pokračují.

Zkušenosti na druhé straně hranic jsou podobné. Němci mají o to horší situaci, že tu dochází k ústupu domácího turismu.

Studie dokonce ukázala, že "mrtvoly" stromů odpuzují návštěvníky méně než se původně předpokládalo.