U Jezerní slatě se těžilo nelegálně

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:21, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=U Jezerní slatě se těžilo nelegálně |Author=Aleš Pešta |Date=2000-06-22 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Pravd…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


U Jezerní slatě se těžilo nelegálně
Author Aleš Pešta
Date 2000-06-22
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Pravděpodobně chyba při překreslování map způsobila, že Správa Národního parku Šumava nechala v loňském roce vykácet a odvézt dvacet kůrovcem napadených smrků z malého výběžku první zóny nedaleko Jezerní slatě. Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí a také Policie České republiky.

Závadu zjistila společná terénní kontrola České inspekce životního prostředí a pracovníků parku. Ekologové z Hnutí Duha těžbu označují jako nelegální, protože v lokalitě nebylo kácení stromů vůbec povoleno a dřevní hmotu z první zóny ani není možné odvážet. „Díky neoprávněnému posunutí značení hranice první zóny o několik desítek metrů dále došlo k vykácení mezinárodně chráněného území o rozloze 0,3 hektaru. Byl tím porušen zákon o ochraně přírody a krajiny, stejně jako správa porušila své vlastní rozhodnutí. Zda k posunutí hranice došlo záměrně nebo z nedbalosti, rozhodnou pracovníci inspekce a také vyšetřovatelé policie,“řekl Právu vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha. Chybu Právu ve středu potvrdil i mluvčí parku Zdeněk Kantořík: „Nezříkáme se odpovědnosti. Chyba ale vznikla už před pěti lety při překreslování map, když někdo přehlédl malý výčnělek. V důsledku této chyby se potom náš hajný při označování napadených stromů domníval, že stojí v druhé zóně. Z hlediska první zóny je to pro nás nepříjemné, protože sami důsledně trváme na tom, že z prvních zón se žádné dřevo neodváží.“„Jde o složitý případ, takže zatím ani nelze odhadnout, kdy bude šetření ukončeno a případ uzavřen,“konstatoval vedoucí českobudějovického inspektorátu České inspekce životního prostředí. „Budeme plně respektovat závěry České inspekce životního prostředí, stejně jako výsledky policejního vyšetřování, o kterém samozřejmě víme,“zdůraznil mluvčí parku. „Ani v nejmenším nechci chybu zlehčovat, ale pro poměření jejího důsledku je dobré vědět, že v loňském roce bylo například ve druhých zónách parku vykáceno celkem něco přes 50 000 broukem napadených stromů,“podotkl Kantořík.