Výstavba v Borových Ladách na Šumavě

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:41, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Výstavba v Borových Ladách na Šumavě |Author=Václav Malina |Date=2006-08-22 |Source=ČRo |Genre=rozhlas |Respondent=Alois P…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Výstavba v Borových Ladách na Šumavě
Author Václav Malina
Date 2006-08-22
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent Alois Pavlíčko, Stanislava Barantálová

moderátorka

My se vám teď, vážení posluchači, musíme omluvit za chviličku, kdy jste nás neslyšeli, byla to vína technického výpadku, snad už bude všechno v pořádku. Pojďme k pravidelně rubrice Bez obalu. V Borových Ladách na Prachaticku vyrůstá kolonie osmatřiceti rodinných domku s celkem dvaadevadesáti byty. Rážem se vyrojily debaty, zda tato, a když ne taková, tak tedy jaká výstavba vlastně patří na Šumavu. Pokud se zastavíte na okraji Borových Lad, potkáte pěší i cykloturisty, místní lidí i výletníky zdaleka, jak okukují stavební ruch a pídí se po výsledné podobě projektu financovaného holandským investorem.

Anketa

osoba

No, tak aby tady bydleli opravdu lidí, kteří tu něco dělají a ne ti, co si to koupi jako rekreaci.

Václav Malina, redaktor

A jak by ty domky měly vypadat?

osoba

Támhle je to vidět, jak to bude vypadat.

Václav Malina, redaktor

A ten obrázek se vám líbí?

osoba

No, tak celkem ano.

osoba

No, my jsme se tu zastavili, protože my jsme dlouholetí návštěvníci Šumavy a tahle ta věc nás velice překvapila. Řekla bych, že je to hezky od ty paní starostky, ale nejsem si jistá, že to je vhodný pro lidí, kteří tu najdou práci, co by…, když si představím, že se tady pracuje v lese nebo na silnici, nezdá se vám to moc elegantní? Že jo, že to jsou nějaký pro bohatý asi.

Václav Malina, redaktor

Vy projíždíte Šumavou?

osoba

Projíždíme.

Václav Malina, redaktor

Projíždíte, bezva, tak když tak koukáte po kraji a po těch vesnicích, po těch osadách, tak se tady rozvinula debata, jaké baráčky, jaké domky na Šumavu patří a které už nikoliv.

osoba

No, my si myslíme, že na Šumavu patří domky původní, ty dřevěnice a ty šumavské stavby a potom, pokud to nenarušuje ráz ty krajiny, tak by mohly být i modernější stavby, ale nehodí se sem takový ty plochy střechy a ty moderní stavby spíš městského rázu.

Václav Malina, redaktor

S čím jste se setkali na vašich vyjížďkách?

osoba

My jsme spíš kvitovali s povděkem, že jsou tady takový stavby zachovávající ráz ty přírody. Málo jsme viděli něco, co by se sem nehodilo.

Václav Malina, redaktor

Jste Pražák, ale to je jedno, Pražáci také můžou povídat na téma, jaké doměcky by se jim pozdávaly na Šumavě?

osoba

Jediné takový, který do ty krajiny pasujou, to znamená roubenky a takový ty srubový chalupy a žádný prostě vily nebo paneláky s nějakýma oknama.

Václav Malina, redaktor

Právě, ale přijede milionář, nebo multimilionář z Prahy, teda nic proti vám a řekne si, tady postavím to a to a postavím to, takže to by asi nemělo být?

osoba

Když to povolí, tak to je chyba, ta krajina tady to prostě nesnese.

Václav Malina, redaktor

Chyba je to či?

osoba

No, toho, kdo to povolí.

Václav Malina, redaktor

Když se rozhlédněte konkrétně po obcí Borová Lada, tak které domky by tady mohly tu obec rozšířit a které byste tady nerada viděla?

osoba

Viděla jsem, že se tadyhle při silnici, že tam jsou základy, tak to asi nebude pěkný, tady bych nerozšiřovala tu obec do toho extravelanu asi.

Václav Malina, redaktor

Tam právě bude holandský investor stavět asi čtyři desítky domku, tak to by se vám nepozdávalo?

osoba

Ne, ne, ne, absolutně nejsem příznivec.

Václav Malina, redaktor

I když to bude ten Šumavský ráz, jak oni říkají?

osoba

Teďka my jsme tady po osmi letech, všude se tady staví nový domy, některý hezčí, některý min, zaleží ty detaily.

Václav Malina, redaktor

Zaleží fakt i na detailech?

osoba

No, ano, určitě, třeba ty střechy na Modravě dělají ty hotely takový oblý, ty vikýře, to se mi moc nelíbí, asi je to dobrý, že tam ubytují lidí, je to hodně vidět, že je to na byznys, na pronajímání tady.

Václav Malina, redaktor

Myslíte si, že kdo má peníze, tak na Šumavě může postavit bez ohledu na zákony a ustanovení téměř cokoliv?

osoba

No, tak asi myslíte na toho pana Bakalu, šli jsme kolem včera, no, uvidíme jak to bude vypadat, no, asi, asi ano.

Konec ankety

Václav Malina, redaktor

Tolik anketa z Borových Lad. Tuto obec jsem nenavštívil náhodou. Stavební ruch pod zdejší základní školou vyvolává rozporuplné názory. Na straně odpůrců jsem zaznamenal údiv, jak tento megaprojekt či Disneyland mohl získat všechna povolení, tedy i to od správy Národního parku Šumava. Ředitel šumavského parku Alois Pavlíčko vysvětluje pěkně popořadě.

Alois Pavlíčko, ředitel Národního parku Šumava

Pokud jde o objekty v Borové Ladě, které jsou určeny pro bydlení nebo pro smíšenou funkci, správa přistoupila zhruba před pěti lety na kompromis, který se týkal územního plánu. Jednalo se o rozvoj obce s tím, aby obec získala více bydlení a více zdrojů. Jednalo se teda o zdroje, které by přinášely trvalý finanční efekt do obce, to znamená drobné firmy, podnikání. Pokud se jedna o obyvatelé nebo případně investory, tyto věci správa neřeší, je to čistě věc obce. Vzhledem k tomu, že se jedna o schválený územní plán, o schválenou lokalitu s možnosti zástavby, dál se k tomu již nevyjadřujeme.

Václav Malina, redaktor

Pane řediteli, když řekněte, že je to čistě věc obce, tak to svádí k tomu, že v podstatě vám je jedno, co na Šumavě bude, co na Šumavě kdo postaví?

Alois Pavlíčko, ředitel Národního parku Šumava

Tak takhle se to paušalizovat nedá, protože správa národního parku a CHKO Šumava je účastníkem řízení a bez jejího závažného stanoviska nelze dosáhnout cíle, což v daném případě je územní plán.

Václav Malina, redaktor

Takže v případě obce Borová Lada s tím, co tam momentálně vyrůstá, správa souhlasila, nevidí v tom megalomanský projekt, Disneyland a tak podobně?

Alois Pavlíčko, ředitel Národního parku Šumava

Byla odsouhlasena plocha s určitým typem zástavby a s tím správa souhlasila.

Václav Malina, redaktor

Názory v řadách veřejnosti se samozřejmě různí v tom smyslu, co kdo by na Šumavě viděl, jaká je vlastně strategie, jak by se výstavba mohla a měla na Šumavě rozvíjet dál?

Alois Pavlíčko, ředitel Národního parku Šumava

No, tak především národní park je strukturován svoji zónaci, pro výstavbu, případně rozvoj obcí a pro zázemí obcí je určena třetí zóna, třetí zóna je právě dána také uzemním plánem, takže všechny tyto dokumenty dokáží skloubit možné a vyloučit nemožné.

Václav Malina, redaktor

A ejhle, vyskytne se názor, že kdo má milióny, kdo má peníze, může na Šumavě postavit prakticky cokoliv, může tam postavit monstrbarák, může tam postavit obří hotel a tak podobně, copak na to správa národního parku a její ředitel?

Alois Pavlíčko, ředitel Národního parku Šumava

Tak určitě tyto případy jsou, pokud jsou schválený uzemním plánem, pokud půjdeme zcela konkrétně po jednotlivých obcích, třeba od západu, tak těch míst je strašně málo. Většinou se jedna o místa, kde nějakým způsobem participovala buď armáda, anebo pohraniční stráž, prostě složky ministerstva vnitra. Jedna se například o objekt pro individuální výstavbu, který stojí třeba v místě bývalé roty pohraniční stráže na Modravě, to je již zmiňovaný pan Bakala, ale také o komplex budov na Zadní Zvonkové, který bude přestavěn na objekty hotelového typu, ale ve vlastnictví obce.

Václav Malina, redaktor

Zpátky do Borových Lad, starostka obce Stanislava Barantalová odmítá, že tady nehraje spousta věci. Obec podle ní legálně prodala pozemky určené uzemním plánem k výstavbě rodinných domů, a to i s inženýrskými sítěmi, holandskému investorovi, který předložil nejvýhodnější podmínky a že prý se v obcí staví něco, nač vůbec neexistuje povolení?

Stanislava Barantalová, starostka obce Borové Lady

Já se musím trošku pousmát, protože samozřejmě bychom si to nemohli dovolit, ani obec, ani ten investor, nikdy bychom nedostali stavební povolení, je na to stavební povolení s nabytím právní moci, je to všechno v souladu s uzemním plánem, není tam vůbec nic v rozporu.

Václav Malina, redaktor

Značnou nespokojenost vyjádřil podnikatel, který se ve stejně lokalitě snažil prosadit svůj investiční záměr. I tomuto nařčení se starostka Borových Lad brání.

Stanislava Barantalová, starostka obce Borové Lady

Nemůžeme zastavit veškerou výstavbu v obcí pro místní lidí jenom proto, abychom vyšli podnikateli vstříc, který si plánuje, že si postaví X desítek bytu a lůžek a že to bude pronajímat a prodávat a že obec mu zajistí možnosti na vodu a na kanalizací. Prostě když tu kapacitu nemáme, tak ji nemůžeme zajistit. Musíme opravdu počítat s místními obyvateli a ti plánují, že chtějí v obcí stavět, chtějí tady mladí lidé zůstat, takže to je pro nás priorita. Je plánováno něco ještě, že čistírna odpadních vod pojme, ale ta kapacita není taková, abychom si mohli dovolit pustit investora, já nevím, se sto padesáti nebo dvě stě ekvivalenty na čističku, to je vlastně čtvrtina ty čistírny odpadních vod a my bychom zastavili celý rozvoj další obce, takže proto ten podnikatel, který přijde a bude chtít takový projekt, musí se postarat, aby, aby si zajistil jak čištění vod, tak pravděpodobně i vodu ze studní, protože ta kapacita obce je prostě nějaká dána.

Václav Malina, redaktor

Holandsky investor slibuje Borovým Ladám domky ve stylu Šumavských chalup. Obec díky tomuto kšeftu mohla investovat, kde bylo třeba.

Stanislava Barantalová, starostka obce Borové Lady

Co se Týká těch místních, já vím, že někomu to není úplně až tak moc po chutí, ale na druhou stranu, kdyby se nám nepodařila tato akce, nemohli bychom udělat v obcí strašnou spoustu věci, protože díky finančním prostředkům, které jsme získali z této akce, tak můžeme právě vyměnit okna, opravit komunikace, doplatili jsme úvěr obce, který jsme měli na Penzión Borůvka, takže obec není zadlužena a i máme našetřeno na účtu finanční prostředky na další akce.

Václav Malina, redaktor

Zanechme borovoladskych třenic a podívejme se na budoucí výstavbu na Šumavě v obecně rovině. Je veřejným tajemstvím, že podnikavci skoupili na Šumavě pozemky od Pozemkového fondu s vizi, že je výhodné prodají nebo si na nich postaví, co budou chtít. Starostka Stanislava Barantalová varuje.

Stanislava Barantalová, starostka obce Borové Lady

Já jsem byla jedna z těch, která úplně na začátku na to upozorňovala, že k tomuhle může dojít a že vlastně si lidé nakoupí pozemky na Šumavě a budou si myslet, že když mají pozemek na Šumavě, že si na něm můžou postavit a můžou si postavit cokoliv chtějí, prostě že ten pozemek je vždycky stavební. Ale jestliže chceme, aby zůstala Šumava atraktivní a krásná, taková, jaká je, tak musíme říci, kdy máme dost v tom uzemním plánu a musíme říci, ano, tady ta výstavba konci.

Václav Malina, redaktor

Může tedy Šumava ztratit své kouzlo kvůli monstrózní výstavbě? Uklidnění jsem hledal u ředitele správy Národního parku Šumava Aloise Pavlíčka.

Alois Pavlíčko, ředitel Národního parku Šumava

Pokud zabrousím trochu do minulosti, již výstavba Klostermannovy chaty na Modravě byla vnímána tehdejším tiskem jako velice kontroverzní stavba na svou dobu a dneska ji pomalu považujeme za to, jak na Šumavě mají stavby vypadat. Je to věc určitého pohledu a domnívám se sám osobně podle svých zkušenosti, že je velice důležité, na kterém místě to stojí. Ne každá stavba se hodí na každé místo a pochopitelně Šumava má dána pravidla postupem staletí. Mezi taková ta základní pravidla a funkce staveb bych zařadil jedno důležité, a to je, že se nikdy nejednalo o vícepodlažní budovy, takže u toho bychom asi měli zůstat a dále hmota, to znamená, ta hmota byla vždycky určena k účelu, to znamená, pokud se jednalo o dřevařské chalupy, bylo to něco jiného, něco jiného bylo zase ve vztahů k zemědělství. Dneska, pokud už nepotřebujeme dřevařské chalupy, ani zemědělství, ale jedna se pouze o bydlení nebo víceúčelové stavby, kde třeba můžeme provozovat drobnou dílnu, něco takového, tak bychom měli ty budovy také tomu přizpůsobit, včetně vnějšího vzhledu. Můžeme ovšem mluvit i o některých stavbách, které vznikaly v posledních letech, které nějakým způsobem obešly platné třeba stavební povolení, ale těch je minimum, anebo některé excesy se vždycky stanou.

moderátorka

Problém, jakou výstavbu snese Šumava, aby počátkem třetího tisíciletí neztratila své kouzlo, řešila dnešní rubrika Bez obalu. O novou výstavbu v Borových Ladách se zajímal Václav Malina.