Voda z Česka odtéká stále rychleji: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Voda z Česka odtéká stále rychleji |Author=Marek Kerles |Date=2007-05-02 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent= }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:50


Voda z Česka odtéká stále rychleji
Author Marek Kerles
Date 2007-05-02
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

České Budějovice - Ani dest neprinese české krajině dostatek vlahy. Voda totiž odtud odteka cim dal rychleji.

Delka rek protekajicích Českém se za posledních sto let zkratila o třetinu. tvrdí to alespoň ekologičtí aktivisté v souvislosti se současným katastrofalním suchém a s ním spojeným problémem zadrzovani vody v krajině.

Podle zástupcu Hnutí Duha se vinou kanálizace či narovnavani toku kvůli jejich lepší splavnosti reky na mnoha místech dostaly mimo svá přirozena koryta a tocive meandry nahradily rovne úseky koryt. Voda pak z Ceska odteka mnohem rychleji než v minulosti.

„Třeba Labe v úseku Jaromer Melnik bylo ve dvacatem století zkraceno z původních 400 kilometruna 180 kilometru. Celkove se delka českých rek a potoku zkratila kvůli lidským zásahum o třetinu,“ řekl Zdeněk Postulka z Hnutí Duha. Voda pak podle něj opousti českou krajinu rychlejším tempem, než když se tocila v meandrech.

Protože zároveň mizí mokřady a luzni lesy a země je pokryta stále větší plochou asfaltu a betonu, životodarna tekutina po destich v krajině nežustava, ale odteka mimo území republiky. „V minulosti bylo u nás odvodneno přes milion hektarů zemědělské pudy,“ řekl Postulka. Při nedostatku jarnich destu podle něj ani ta nejpřirozenéjsi krajina suchu nežabrani. Ozdravení krajiny ale může zmirnit následky sucha. „Hnutí DUHA proto prosazuje, aby stát investoval více peněz z evropských fondu i domacího rozpočtu do programu obnovy zelené, meandrujících koryt, mokřadu a luk podél řek, kam by se mohla voda bez větších škod rozlevat,“ dodal Postulka.

Mokřady se už dnes obnovují například v některých částech národního parku Šumava, v minulosti odvodnených kvůli těžbě dřeva.

Take vědci totiž upozornuji, že problém s udrzením vody v krajině začíná být nalehavy. „Vlivem činnosti člověka se z pudy na mnoha místech stava jen málo propustna krusta, neschopna zadrzet větší množství vody,“ řekl už dříve LN českobudějovicky pudni biolog Josef Rusek.

Kdyz po období sucha přijdou deste, voda tak z krajiny zase rychle zmizi, nebo způsobi povodně. Alespoň nějaké srazky přitom po mimořádne suchém dubnu očekávaji jak zemedelci, tak majitele lesu a podpovrchových vodnich zdroju v obcích. „V Českých Budějovicích spadly za celý duben jen dva milimetry srazek,“ řekl LN František Vavruska z českobudějovicke pobocky Českého hydrometeorologickeho ústavu. předpoved počasí sice podle něj počítá po dlouhé době na příští víkend s destem, jistotu ale mít nemůžeme.