Zakázaná místa Šumavy mapuje nová kniha

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zakázaná místa Šumavy mapuje nová kniha
Author Jaroslav Pulkrábek
Date 2009-11-03
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Nový Dvůr – Šumava si v literatuře vysloužila velké množství různých přívlastků a Váchalovu, Klostermannovu či Stifterovu Šumavu tajemnou a romantickou nyní doplnil do knihy uložený pohled havlíčkobrodského fotografa Vladimíra Kunce. Tentokrát představující Šumavu zakázanou. „Před rokem jsem obdržel, po trošku delších urgencích, povolení k focení v I. zónách Národního parku. Potřeboval jsem ho spíš jen proto, abych mohl pořídit záběr tradičních turisticky známých míst z trochu jiného úhlu. Prostě abych například na Plešném jezeře mohl pár metrů za hranici rezervace a nebyl přitom strážcem vyveden,” vysvětlil Vladimír Kunc, jak se dostal do běžnému smrtelníkovi nepřístupných míst. Záměr připravit knihu ukazující Šumavu atraktivní však vzal brzy za své a kniha dostala zcela jinou podobu.

„Při té příležitosti jsem samozřejmě začal navštěvovat i ta zakázaná území, oblasti Modravských slatí, překrásného údolí Rokytky. Prošel jsem si větší část hraničního chodníku, Vltavského luhu a podobně. To vše skončilo tím, že jsem vydání původně zamýšlené knihy odložil a v letošním roce se věnoval Zakázané Šumavě,” pokračoval Vladimír Kunc.

Po pěti vydaných knihách s barevnými fotografiemi se rozhodl vydat knihu černobílou, a to pro její zvláštní kouzlo a vypovídající hodnotu. Přestože to z knihy na první pohled není zřejmé, pořizování snímků samotných nebylo zas až tak jednoduché.

„V těch místech samozřejmě není žádné turistické značení a orientace byla velice složitá. Ono bez průvodce najít například Javoří slať nebo přístup k Novohuťským močálům, není zase až tak úplně snadné. Pomohly mi ale letecké snímky a také rady fotografa Vladislava Hoška. Navíc mám Šumavu 200 kilometrů od bydliště, takže jsem mnohokrát vyjížděl z domova v jednu hodinu v noci, ve čtyři ráno jsem byl na Modravě, a pak pěšky třeba na Mlynářskou slať, abych tam byl v pět ráno na svítání,” prozradil Vladimír Kunc některá z úskalí, která tvorbu jeho nové knihy provázela.