Zatím nejmasovější protest vědců proti nekompetentnímu kácení na Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Zatím nejmasovější protest vědců proti nekompetentnímu kácení na Šumavě
Author TZ Hnutí Duha
Date 2001/05/23
Source TZ Hnutí Duha
Genre tisk
Respondent

Hnutí DUHA dnes přivítalo dopis stovky vědců, kteří žádají Miloše Kužvarta, aby zastavil kácení v unikátních pralesích prvních zón národního parku Šumava. Jedná se o dosud nejmasovější protest odborné veřejnosti proti nekompetentnímu postupu správy parku.

Vědci i ekologické organizace dlouhodobě kritizují vedení národního parku a ministra za zásahy v unikátních pralesovitých porostech Šumavy. Tento postup je v rozporu s běžnou praxí evropských národních parků. Navzdory kritice však kácení dosud pokračuje.

Nekácet v prvních zónách Kužvartovi doporučilo jeho vlastní odborné grémium pro národní parky a ředitelé všech tří příslušných ústavů Akademie věd (Botanického, Entomologického a Ústavu ekologie krajiny). Postupně se k nim přidali další vědci. Předsedu vlády vyzval k zastavení zásahů ředitel prestižní mezinárodní organizace WWF (Světový fond pro ochranu přírody) Claude Martin. Nedávno kvůli postupu správy Šumava přišla o šanci získat mezinárodní značku PAN Parks, díky které by se zařadila mezi nejvýznamnější národní parky Evropy a obce by mohly získat přístup k dotacím z některých fondů EU.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

„Dopis stovky vědců je zatím nejmasovějším protestem odborníků proti kácení unikátních pralesů na Šumavě. Před postupem Žlábkových úředníků už postupně varovalo ministerské odborné grémium pro národní parky, ředitelé několika ústavů Akademie věd i prestižního Světového fondu pro ochranu přírody či organizace PAN Parks. O Šumavě rozhodují úředníci a konzervativní lesní inženýři bez znalostí základních principů ochrany přírody. Nekompetentní postup správy národního parku připravil Šumavu postupně o stromy, důvěru odborníků, mezinárodní prestiž a peníze.“