Škody na lesích z minulého týdne jsou výsledkem špatného hospodaření

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:48, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Škody na lesích z minulého týdne jsou výsledkem špatného hospodaření |Author=TZ Hnutí Duha |Date=2007-01-25 |Source=TZ…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Škody na lesích z minulého týdne jsou výsledkem špatného hospodaření
Author TZ Hnutí Duha
Date 2007-01-25
Source TZ Hnutí Duha
Genre tisk
Respondent

Econnect, Hnutí Duha, ČSOP

Ekologické organizace hodnoti vysledek kalamity, během které v minulem tydnu padlo až milion stromu, jako problém spatneho hospodaření v lesích. Vytvarení vykacených holin v lesích a nadmerna vysadba smrku zvetsuji škody při velkých vichřicich, varuje Hnutí Duha a pozaduje razantni reformu lesního zákona a pravidel lesnických dotaci. CSOP upozorňuje, že současne hospodářské lesy jsou v podstatě plantaze, které v přirozených podmínkách nemají šanci obstat.

Podle českého svazu ochránců přírody se neda rozhodne ale mluvit o katastrofe. Smrk je v dospelosti nachylny k vývratum a polomům. Zvláště na stanovistich, kde není tato naše nejrozsirenější hospodarska dřevina původní a kde byla vysazena lidmi. V oblastech s největšími plochami polomů jsou rozsáhlé smrkové lesy, většinou ale umělé pěstované a hospodarsky vyuzivane. A v tom je jadro problemu. Stejnoveky porost stejne velkých smrku je v podstatě plantazi, která je zranitelna ruznými nepříznivými vlivy, kůrovcovými kalamitámi pocinaje a větrnými polomy konce.

Tomu všemu by se dalo jednoduse předejit. Na vznikle paseky by měly být více vysazovany stanovistne původní druhy dřevin, například buky, javory, jedle. Zásahy v porostech by také měly smerovat k pestrejsi vekove struktuře. Takový les pak umožňuje lepší využití přirozené obnovy. Neměli bychom opakovat chyby našich předků a měli bychom začít pěstovat lesy, které budou stabilními vůči nepříznivým vlivům.

Hnutí Duha prosazuje reformu lesního zákona, která by vyloucila holosečne kácení a vyzadovala vysadbu místních druhu stromů. Navrhuje také, aby stát vyplacel lesnické dotace pouze tem majitelům lesu, kteří jsou ochotni dobrovolne pristoupit na několik základních pravidel zdraveho hospodaření i když je zákon ještě nevyžaduje. Vláda zatím planuje vyplacet subvence plosne. Ministr zemědělství Petr Gandalovic má podle Hnutí Duha poslední příležitost změnit dotacni pravidla v Programu rozvoje venkova, který má zanedlouho odeslat Evropské komisi. „Vláda proto musí konecne připravit dlouho odkladanou reformu lesního zákona, která zajisti zdrave hospodaření. Ministři by rovněž měli změnit lesnické dotace tak, aby milionove subvence od státu nedostáváli majitele, kteří pokracuji v nezdravém hospodaření, řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Více než 290 vědců a odborníků ve stanovisku z loňského května varovalo, že spatne hospodaření včetně holosečného kácení a nedměrné výsadby smrku zhoršuje zdravotni stav českých lesu.