Šumavský park pootevře zakázaná místa

Z sumava-corpus
Verze z 13. 9. 2015, 06:33, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavský park pootevře zakázaná místa |Author=Petr Pokorný |Date=2008-07-31 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Sta…“)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání


Šumavský park pootevře zakázaná místa
Author Petr Pokorný
Date 2008-07-31
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Stane se tak od srpna, omezený počet návštěvníků se dostane do jinak nepřístupných nejcennějších lokalit parku

Šumavský národní park otevře začátkem srpna omezenému počtu turistům jinak nepřístupná místa s nejcennější přírodou.

Do běžně zakázaných oblastí se ale vydají jen menší skupinky osob a za doprovodu školeného průvodce.

„Nový návštěvnický projekt s názvem Průvodci za šumavskou divočinou se na základě výjimky vlády rozběhne začátkem srpna. Návštěvnická veřejnost se tak bude moci díky tomuto rozhodnutí, samozřejmě pod odborným dohledem, podívat do takzvaných klidových území parku, což jsou zvláště citlivé lokality, kam je omezen vstup,“ sdělil Právu mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub.

Průvodci zavedou turisty do pěti lokalit: do kaňonu řeky Křemelná, do oblasti Vltavského luhu, Trojmezné, Smrčiny a do Modravských slatí. Do konce října se na každé trase uskuteční nejméně sedm, nejvíce pak 14 doprovodů.

„Počet účastníků jedné vycházky bude omezen na 8 až 15. Každý z doprovodů bude spojen s poplatkem od 150 do 300 korun, uhrazeným předem. Celkem se na doprovody do divočiny dostane v letošním roce kolem 500 lidí, z toho do exponované oblasti Modravských slatí kolem 80. Zvlášť důležité je, že doprovody mají fixní dny i fixní trasu, kterou není možné krátit. Například do oblasti Modravských slatí jsou vytyčeny dvě trasy v dělce 25 a 27 kilometrů. První vede z Kvildy na Luzný a zpět na Modravu, druhá z Modravy přes horská vrchoviště až do unikátní bavorské pastviny Hochschachten a zpět na Modravu,“ poznamenal mluvčí Holub.

Některé exkurze budou méně náročné, nejkratší, šestikilometrová, je do Vltavského luhu. Většina ostatních měří kolem 15 kilometrů. Na Křemelnou se bude chodit každé druhé pondělí, do Vltavského luhu v neděli, na Trojmeznou a Smrčinu každý druhý čtvrtek a k Modravským slatím každé úterý, ale jen do konce září.

Lidé se na túry mohou hlásit osobně nebo telefonicky na informačních střediscích – pro Křemelnou na středisku Rokyta, pro Vltavský luh, Trojmeznou a Smrčinu ve Stožci a pro Modravské slatě na informačním středisku správy v Kvildě.