Šikana v CHKO Šumava spěje k soudu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šikana v CHKO Šumava spěje k soudu
Author Karel Jenčík
Date 2006-06-01
Source Sondy
Genre tisk
Respondent

Případ šikany pracovníka Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava (NP a CHKO Šumava) bude s největší pravděpodobností už brzy projednávat soud. Problém je o to závaznější, že zákon porušuje statni úředník. I proto se o něj intenzivně zajímá Českomoravská konfederace odborových svazů.

Cely případ se táhne už třetí rok od nástupu Aloise Pavlíčka do funkce ředitele správy NP a CHKO Šumava se sídlem ve Vimperku. O co v něm konkrétně jde. Inspektor ochrany lesa a člen výboru základní odborové organizace Miloš Juha dostal k přečtení výpověď z pracovního poměru z důvodů organizačních změn. Protože ji povazuje za neplatnou, nepodepsal ji a dodnes ji neobdržel ani poštou. Přestože je tedy stále zaměstnancem správy NP a CHKO Šumava, nesmí už několik měsíců vstoupit do své kanceláře ani do budovy.

Proč si ředitel Pavlíčko vybral právě Ing. Miloše Juhu, který pracuje v organizaci už 28 let a patří svou odbornosti k expertním pracovníkům? „Právě proto, že chce ukázat, že zatočit může ze své pozice s kýmkoliv. Důvodem pro mou šikanu je podle mého názoru, historická paměť‘,“ domnívá se Miloš Juha. „Pamatuji si totiž, co se dělo v NP a CHKO Šumava v době vzniku, a vím, co se tam děje nyní. Přístup k porušování zákona o ochraně přírody se změnil, dnes se například už žádné podněty na nedodržování zákona nepodávají.“ Výpověď je podle místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody Heleny Borovičkové neplatná z několika důvodů. „Pan Juha ji dostal pouze k přečtení, navíc bez souhlasu odborového organu. Ředitel Pavlíčko tím porušil hned několik paragrafu zákoníku práce. Při výpovědi z důvodů organizačních změn musí zaměstnavatel nabídnout zaměstnanci předem vhodné místo. Teprve v případě, že jej zaměstnanec nepřijme, může výpověď obdržet. Pan Juha se všemi nabízenými místy souhlasil, ale pokaždé se dozvěděl, že už jsou obsazena, nebo ze na ně bude vypsáno výběrové řízení,“ upřesnila H. Borovičkova.

Není to ojedinělý případ

Pomoci organizačních změn se ředitel Pavlíčko zbavuje nepohodlných zaměstnanců už od svého nástupu do funkce. Poslední kapkou se před rokem stala jeho snaha zrušit šest míst jemu nepohodlných zaměstnanců a zřídit jiná. To ves jako vždy v rozporu se zákoníkem práce. V této fázi se do celé záležitosti osobně vložil předseda CMKOS Milan Stech. Pavlíčko byl nucen svůj příkaz zrušit, ale odborovou organizaci upozornil, že ji to nezapomene.

„Lidé, kteří se na mě před rokem obrátili a měli být vyhozeni ze zaměstnání, jsou všichni odborníci, kteří plnili pokyny bývalého vedení. Přišlo nové vedení a zahájilo čistky, které odpovídají době normalizace, nebo dokonce padesátých let. To říkám po zralé úvaze,“ zdůraznil M. Stech. „Likvidují odborníky, kteří mají jiný názor na řízení správy NP a CHKO Šumava. Proto jsem už v květnu loňského roku napsal dopis ministru Liboru Ambrozkovi, jehož úřad je zřizovatelem této organizace. Domnívám se, že po jeho zásahu byly čistky zastaveny. Když ovšem situace nazrála, ředitel Pavlíčko si vše lépe připravil a výsledkem je dnešní situace. Koncem března letošního roku jsem panu ministrovi napsal další dopis, jímž ho upozorňuji, že se staré praktiky vrátily, ale dodnes jsem se nedozvěděl o žádném konkrétním kroku. Pan Juha stále nepracuje,“ dodal M. Stech.

Odbory ředitel ignoruje

S nástupem nového vedení se výrazně zhoršila spolupráce odborové organizace a zaměstnavatele. „Dnes se spousta zaměstnanců boji říci svůj názor, aby nepřišla o práci. Ředitel odmítá komunikovat s odbory i v případech, kdy mu to předepisuje zákoník práce. Dávali jsme podněty také inspekci práce, ale zcela bezvýsledně,“ dodal předseda odborové organizace Bohumil Petrásek.

Případ skončí pravděpodobně u soudu, kde budou M. Juhu zastupovat právníci z odborového svazu. „Je podána žaloba na odstranění následku nerovného zacházení se zaměstnancem a bude doplněna o neplatnost výpovědi,“ upřesnil M. Juha.