Škody po těžbě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Škody po těžbě
Author Terezie Kašparovská, Petra Taudyová
Date 2009-03-31
Source TV Prima
Genre televize
Respondent Růžena Šandová, Pavel Hubený, Magda Jonášová

Zprávy

Terezie Kašparovská, moderátorka

  • S nepříjemnou zprávou přišla skupina jihočeských vědců. Deset let stará těžba dřeva v šumavském národním parku tam podle nich napáchala obrovské a hlavně nenávratné škody. Stromy napadené kůrovcem se tehdy kácely pomocí těžké techniky. Studie uvádí, že stroje poničily velkou část mladého porostu. Vedení parku s tím ale nesouhlasí.

Petra Taudyová, redaktorka

  • Takto dopadly mladé stromky i v těch nejcennějších zónách parku. Po bezohledné těžbě těžkými stroji. Traktorům, které si razily cestu, bylo podle studie jedno, kudy jedou. Prostě likvidovaly všechno, co jim přišlo do cesty. Stromky rozjezdily širokými pneumatikami nebo zasypaly kůrou ze zpracovaných kmenů.

Růžena Šandová, Hnutí Duha

Nešetrná těžba nadělala mnoho škody. Zaprvé došlo k poškození půdy a z 80 procent byl zničen mladý porost.

Petra Taudyová, redaktorka

  • Podle studie navíc bylo poničeno původní prostředí pro houby a malé živočišné druhy. Zpráva šumavského parku připouští lokální poškození. Zároveň se ale brání. Chtěla prý lesnímu porostu pomoct od kůrovce, a tak kácela napadené stromy. A ty se z parku nějakým způsobem musely dostat.

Pavel Hubený, náměstek ředitele CHKO Šumava

Šumava, ta je obrovská, ta má 100 tisíc hektarů, takže si myslím, že jako k zásadnímu úplně poškození toho obrovskýho velkýho ekosystému nedošlo.

Petra Taudyová, redaktorka

  • Správa parku přitom dodává, že před 10 lety neměla lepší techniku. Dnes už je na tom mnohem líp. Například při likvidaci následků orkánu Kyrill používali lesníci pro přepravu kmenů speciální lanovky. Na Holinách navíc vysazují nové stromky. Odborníci ale přišli s další námitkou.

Magda Jonášová, Ústav systémové biologie a ekologie, České Budějovice

Samozřejmě stromky, které byly vypěstovány, a byly tam uměle přesázeny, tak nebudou samozřejmě tak odolné v budoucnosti.

Petra Taudyová, redaktorka

  • Podle vědců to teď chce čas a co nejšetrnější zacházení. Pokud by se ale opakoval způsob likvidace kůrovcové kalamity z před 10 let, chráněná krajinná oblast už by se nemusela vzpamatovat. Pro televizi Prima Petra Taudyová, Šumava.