Šumavský park? Samostatné království

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumavský park? Samostatné království
Author Václav Dolejší
Date 2001-09-24
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Jiří Vlach

Téma: Zákon o Šumavě se rodí těžce

Zástupce Jihočeského hejtmana Jiří Vlach kritizuje fungování Národního parku Šumava

Šéfům Jihočeského kraje se nelíbí chystaný zákon o Národním parku Šumava, který je nyní v Poslanecké sněmovně. Zítra proto navrhnou změny.

Vimperk – Zástupci jihočeského hejtmana Jiřímu Vlachovi vadí hlavně to, že rozhodnutí správců parku nikdo nekontroluje. „Dnes je to stát ve státě. To musíme zákonem změnit,“ tvrdí. Zítra o jeho záměrech budou jednat krajští zastupitelé.

Park nemá oporu v zákoně

  • Proč vlastně po deseti letech existence Národního parku Šumava přicházíte s iniciativou vytvořit zákon o něm?

Tím posledním a silným impulzem bylo vytvoření plánu péče o park – to je pro Šumavu takový zákon nad všemi zákony. Ministerstvo ho vydalo navzdory obcím a podle mne dokonce v rozporu se zákonem.

  • Co přesně bylo nezákonné?

Rada parku ho vůbec neprojednala, navíc je ustavená v rozporu se zákonem. K zákonem předepsanému pokusu o dohodu s obcemi vůbec nedošlo. Od okamžiku platnosti ústavy vlastně i správa parku a tím i její rozhodnutí visí právně ve vzduchoprázdnu. Národní park a jeho správa totiž vznikly vládní vyhláškou, ale podle ústavy musí být správní úřad vyhlášen zákonem.

  • Takže chcete říct, že Národní park Šumava vlastně právně neexistuje?

Ne, to ne. Jde o správu. Existují relevantní právní výklady, které říkají, že kterékoliv rozhodnutí správy parku nemá oporu v zákoně, tudíž je zpochybnitelné. Správa už dávno měla být transformovaná.

  • V jaké fázi je nyní přijímání zákona?

Teď je ve sněmovně zákon po prvním čtení, ale nepoužitelný. Nikdo s ním totiž nesouhlasí – samospráva Jihočeského a Plzeňského kraje, obce a ani ekologové. Proto hledáme dohodu o změně.

Lže ministr Kužvart?

  • Jak nynější návrh zákona změníte?

Hledá se široká dohoda s obcemi, správou parku a s ekology na textu, který bude přijatý ve sněmovně jako pozměňovací návrh.

  • Na posledním jednání 6. září ve Volarech jste se přece už dohodli na komplexním pozměňovacím návrhu, nebo ne?

Já tam zrovna nebyl přítomen. Pak jsem se v novinách s radostí dočetl prohlášení pana ministra životního prostředí Miloše Kužvarta, že tam schválili návrh a že má většinovou podporu. Ale s údivem jsem zjistil, že tam chybí spousta věcí, na kterých se s obcemi už spousty měsíců shodujeme.

  • Čili ministr Kužvart lhal, když tvrdil, že návrh má všeobecnou podporu obcí?

Na tom jednání ve Volarech totiž byla jen polovina zástupců obcí z území národní parku a ne všichni souhlasili. Ono těch schůzek je poslední dobou příliš, takže starostové pořád někam jezdí, pořád se dohadují o nějaký text – to už je nebaví, už jsou tak trochu uondaní a rezignovaní. Pan ministr si to zřejmě vyložil tak, že se vším souhlasí. Tak to ale není, to zastupitelstvu kraje doložím.

Správa? Stát ve státě!

  • Jedním z hlavních záměrů vaší iniciativy je výrazně omezit vliv Správy Národního parku Šumava. Proč?

V současné době bych dal půl království za to být šéfem parku. Sám bych si něco navrhl, odsouhlasil, zrealizoval, zinkasoval, zkontroloval a sám se pak za to pochválil. To jinde ve státě neexistuje. Tomu chceme zabránit. Hodláme oddělit výkon státní správy od výkonu hospodaření. Správa národního parku funguje vytržena z principů jinak platících v celé zemi. Doposud je správa státem ve státě pod heslem „národní park je něco zvláštního„ – abychom přírodu zachránili, musí být speciální pravidla. To takhle nejde.

  • Po takovém oddělení by se zabránilo nynějším spekulacím o vazbách správy parku na firmy obchodující se dřevem. I proto vás podporují obce a ekologové. Na čí straně je ministr Kužvart?

Stručně a jasně: ministerstvo životního prostředí rovná se Správa Národního parku Šumava.

Zeštíhlení není zločin

  • Ovšem s ekology se už neshodujete ohledně vámi prosazovaného zeštíhlení stávajícího území národního parku.

Podle mě platí, že určité zmenšení rozlohy národního parku by přineslo mnohem efektivnější ochranu a kvalitnější péči o nejcennější části tohoto přírodně nesmírně vzácného území. Existuje ale nekorektní klišé, že kdo prosazuje změnu hranic parku, je nepřítel přírody. Chceme zmenšit park, ale nejsme zločinci.

  • Čili vy chcete z území parku vyjmout některé obce. Ministr Kužvart tvrdí, že pak bude z parku ementál, což je z hlediska ochrany přírody nepřípustné.

To je nesmysl. Některá rozhodnutí správy jsou skutečně absurdní. Dnes je život v parku tak složitý, že obce potřebují povolovací razítko i pro fotbalové utkání.

Kůrovce odborníkům

  • I obce zdůvodňují svou snahu vystoupit z parku tím, že se o přírodu postarají samy daleko lépe. Například kritizují správu, že zpeněžuje kůrovcem poražené stromy, ačkoliv ty tam mají zůstat ležet. Souhlasíte?

Já nechci vstupovat do odborné diskuse, zda kácet, nebo nekácet kvůli kůrovci. Ale obecně platí, že když mne nikdo nekontroluje, tak je to špatně. To pak svádí k tomu, že si dělám, co chci.

  • O kůrovci nebude v zákoně nic?

Ne, jeho smyslem není vyřešit tuto kauzu.

  • Jak vlastně zmenšíte rozlohu parku?

Chceme vyjmout dva druhy území – zastavěný a zastavitelný pozemky. Tudíž ty části obcí, kde něco stojí nebo kam se podle územního plánu mohou rozvíjet. I pak to pořád stejně budou pozemky pod ostrou kontrolou Chráněné krajinné oblasti Šumava.

  • V parku je dvaadvacet obcí. Které chcete vyjmout? O kolik procent park hodláte zmenšit?

To musí rozhodnout obecní zastupitelstva, zákon je bude respektovat. Ono jich zas nechce tolik ven. Žádný přesný návrh, kudy by hranice měly procházet, ale neexistuje. Teď se pereme o principy.