Šumavští starostové chtějí změnit způsob hospodaření v lesích

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumavští starostové chtějí změnit způsob hospodaření v lesích
Author ČTK
Date 2009-08-05
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

Horní Planá –Svaz obcí Národního parku Šumava, jehož novým předsedou se stal starosta Horní Plané Jiří Hůlka (nez.), bude důrazněji prosazovat změny způsobu hospodaření v lesích a kritérií při zadávání zakázek na kácení stromů. Jednou z pěti priorit pro šumavské starosty zůstává budování turistické infrastruktury, jež zaručí trvale udržitelný rozvoj regionu. K nim patří třeba stavba lanovky z Nové Pece na vrchol Hraničníku, řekl dnes Hůlka ČTK.

„Neříkám, že budeme mít snahu zmenšovat rozlohu národního parku, ale rozhodně se budeme chtít bavit o tom, zda stávající způsob hospodaření je správný nebo ne. Bezzásahová území musí zůstat, jsou tou Trnkovou zahradou, kam se kluci chodili dívat na velrybu. Chápu, že tam mohou turisté chodit jen s průvodcem a v omezeném počtu. Přírodní ekosystémy ale nemohou tvořit třeba 80 procent ze 70 000 hektarů, to určitě ne,“ uvedl.

Národní park Šumava tvoří společně s CHKO Šumava biosférickou rezervaci, jejíž celková rozloha je 167 000 ha, z toho národní park zaujímá 70 000 ha. „V současné době převažuje samovolný vývoj přírodních ekosystémů na 21 procentech národního parku. Do roku 2020 by se rozloha měla zvýšit na celkem 30 procent s tím, že by se po dohodě se starosty nastavila pravidla pro jejich další rozšiřování,“ řekl ČTK ředitel Správy Národního parku a CHKO Šumava František Krejčí.

Bezzásahová území by ale podle předsedy svazu obcí měla být jen v nejcennějších zónách. Nynější způsob hospodaření považuje v době ekonomické krize za mrhání penězi. Hůlka si umí představit to, že v národním parku bude enkláva, která bude ponechána přírodnímu procesu, jenž budou pod drobnohledem sledovat odborníci. Ale okolní území se musí chránit. Kůrovec je hrozbou pro všechny lesy v okolí, které nejsou v majetku státu. „Turista nebude jezdit na Šumavu za suchým lesem,“ uvedl.

Stát by měl podle něj také obcím kompenzovat škody za to, že nemohou hospodařit na svém historickém majetku a změnit výši zisku z daně z nemovitosti, kterou dostávají. Turistickému ruchu by podle Hůlky pomohlo například vybudování tříkilometrové lanovky z Nové Pece na Hraničník, jež by propojila českou obec s rakouským lyžařským areálem Hochficht. Studie je připravena víc než 15 let, stavba by přišla na zhruba 200 milionů Kč. Za sezonu po zdevastované silnici a zamrzlém jezeru jezdí tam a zpět 90 kilometrů 80 000 lidí. Spolu s příměstskou tramvají by lanovka mohla být elegantním a k přírodě šetrným řešením, míní starosta. Jde o 14 hektarů chráněného území, je třeba rozhodnutí vlády. Přemostění Lipna za půl miliardy by nebylo nutné, dodal.

Snížení nezaměstnanosti, která v zimě dosahuje až 21 procent, by pomohlo i vybudování malých rodinných farem se zhruba 250 hektary půdy. Pozemkový fond by měl připravit lokality pro jejich vznik v souladu s územními plány obcí. Některé z obcí v centrální části parku by se podle předsedy neměly měnit ve střediskové obce, ale ponechat si rozvolněnou, historickou zástavbu.

Svaz obcí NP Šumava sdružuje 21 obcí o zhruba 8000 obyvatelích. Bývalý předseda svazu František Nykles odstoupil z funkce. Čelil kritice, že je asistentem senátora ODS Tomáše Jirsy, jenž patří k odpůrcům nezasahování proti kůrovci.