Újezd se zdá být vhodný pro uložení odpadu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Újezd se zdá být vhodný pro uložení odpadu
Author Českokrumlovský deník
Date 2009-05-27
Source Českokrumlovský deník
Genre tisk
Respondent

Na Boleticku byla zakázána stavba sjezdovky, ale úložiště jaderného vyhořelého paliva tam nevadí?

Boletice –Šok a zděšení vyvolává mezi obyvateli Českokrumlovska zpráva, že vojenský výcvikový prostor Boletice by se měl stát adeptem pro budoucí ukládání jaderného odpadu.

Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) totiž chce mít do konce května hotovou oponenturu odborné geologické analýzy vojenských újezdů v České republice. A předběžné výsledky ukazují, že vhodné podmínky pro případné umístění hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších radioaktivních látek by mohly existovat v újezdech Boletice a Hradiště. Proto v těchto dvou lokalitách chce SÚRAO provést podrobnější průzkum, který by to potvrdil.

Jako v blázinci

Představa, že by k něčemu takovému mohlo dojít, většinou lidí, kteří se to již doslechli, otřásla. „To by byl totální konec.“ Tak by charakterizoval umístění úložiště radioaktivního odpadu do Boletic Jiří Hůlka, starosta Horní Plané, s jejímž katastrem Vojenský újezd Boletice sousedí. „Připadám si jako v blázinci! Dvacet let stát vydatně podporuje investice do turistické infrastruktury, brání nám ve výstavbě sjezdovky kvůli ochraně přírody a z druhé strany nám sem chce nacpat jaderné smetiště,“ nechápe Hůlka. Vhodné místo pro hlubinné úložiště jaderného odpadu stát hledá už od roku 1993. SÚRAO zkoumala a hodnotila území celé republiky, až vytipovala šest nejvhodnějších oblastí.Jenomže kvůli odmítavému stanovisku jejich obyvatel byly v roce 2004 průzkumné práce pozastaveny. Pokračovalo ale prověřování dalších lokalit, a tak došlo na hodnocení vojenských újezdů. „Analýzu geologických informací o Vojenských újezdech Hradiště, Brdy, Boletice, Březina a Libavá zahájila SÚRAO na žádost vlády již koncem loňského roku,“ říká vedoucí komunikace této správy Lucie Steinerová. „Vhodné geologické podmínky odhalila ve střední a severní části Vojenského újezdu Boletice a při východním okraji újezdu Hradiště na Karlovarsku. Nyní je potřeba provést podrobnější výzkum s pomocí družicových a leteckých snímků, na něž navážou geofyzikální a geochemická měření v terénu.“

Na spekulace je brzy

Podle ředitele SÚRAO je předčasné nyní spekulovat o nejvhodnější oblasti. „Zařazení některého vojenského újezdu mezi vhodné lokality pro hlubinné úložiště a jejich další posuzování připadá v úvahu v roce 2010 či 2011, až po provedení všech průzkumů,“ říká Vítězslav Duda.