Úložiště v Boleticích? Nikdy!

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Úložiště v Boleticích? Nikdy!
Author Lenka Zimmelová
Date 2009-05-26
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Starosty Lipenska vyděsil návrh skladovat jaderný odpad ve vojenském újezdu na Českokrumlovsku

Boletice –Úložiště jaderného odpadu může vyrůst ve Vojenském újezdu Boletice na Českokrumlovsku. Vyplývá to z předběžných výsledků geologické analýzy vojenských újezdů, které zpracovala Správa úložišť radioaktivních odpadů. Mezi starosty okolních měst a obcí vyvolala tato informace zděšení. Území totiž leží nedaleko turisticky oblíbených míst –Českého Krumlova a Lipenského jezera. Výstavba úložiště by prakticky znamenala konec cestovního ruchu, kterým se živí většina místních lidí. „Pro celé Lipensko je to od státu kopanec přímo do ledvin. Na jedné straně nám doporučují, že se máme soustředit na turismus a žít z chráněné přírody, a na druhé to chtějí zlikvidovat. Vnímáme to jako velké ohrožení dalšího života na Lipensku,“ zlobí se Jiří Hůlka, starosta nedaleké Horní Plané.

Lokalitu bude fotit družice

Problém jaderného úložiště bude i hlavním tématem pátečního jednání Svazku lipenských obcí. „Zde se budeme radit o dalším postupu a přijmeme jednotné stanovisko. Navrhovatelé úložiště v Boleticích musí počítat s odporem starostů nejen z jihu Čech, ale i přilehlých částí Německa a Rakouska,“ dodal Hůlka. Kromě střední a severní části Boletic se jako vhodné místo ukázal i východní okraj armádního prostoru Hradiště v Karlovarském kraji. „Zařazení některého vojenského újezdu mezi vhodné lokality a jejich další posuzování připadá v úvahu v roce 2010 či 2011,“ uvedl ředitel správy úložišť Vítězslav Duda. „Do té doby musí odborníci na nově vytipovaných místech udělat podrobné průzkumy jako už ve dříve vybraných lokalitách. Celkem je jich v zemi šest, mezi ně patří i okolí Božejovic na Táborsku a Lodhéřova na Jindřichohradecku. Je to například výzkum pomocí snímků z družice a letadel, na nějž by navázala další měření v terénu,“ popsala mluvčí správy úložišť Lucie Steinerová.

Záleží na geologii

Přednosta Vojenského újezdu v Boleticích Karel Trněný se včera k možné stavbě úložiště odmítl vyjádřit. „Obraťte se na tiskového mluvčího ministerstva obrany. Já k tomu nic nemám a říkat nebudu,“ vzkázal. Naproti tomu hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola přirovnal celou situaci k plácnutí do vody. „Uvidíme, co ukážou další průzkumy, ale podle mých informací nejsou Boletice geologicky vhodnou lokalitou. Nemám z toho velký strach,“ podotkl. Zdůraznil ale, že krajští zastupitelé sice souhlasí s případnou dostavbou 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín, ale budování úložiště radioaktivního odpadu kdekoli na jihu Čech i nadále striktně odmítají. Proti stavbě úložiště vystupují i neziskové organizace Calla a Hnutí Duha. „Boletice jsou významnou lokalitou, kde žijí chráněné druhy živočichů a patří i do ptačích oblastí. Budeme hájit zájmy ochrany přírody,“ uvedl za sdružení Calla Edvard Sequens. Podle jeho kolegy Martina Sedláka z Hnutí Duha se stát zaměřil na vojenské újezdy poté, co obyvatelé obcí, jež pro stavbu úložiště už dříve vytipoval, řekli skladu jasné ne. „Je to český stát, který pět let odmítá splnit rozumné požadavky místních na právo spolurozhodovat při výběru lokality. Musí přestat vést zákopovou válku s obcemi,“ upozornil Sedlák. Doposud už lidé vyjádřili svůj nesouhlas s úložištěm v celkem 25 místních referendech a to jak proti samotné stavbě, tak i proti pokračování průzkumných prací. Byly sepsány i desítky petic, anket a konaly se různé protestní akce včetně demonstrace před Úřadem vlády. Průzkum ve všech šesti místech je až do konce letošního roku pozastaven. Podle starostů se ale přístup politiků za poslední dobu nijak nezměnil. Proto se v dubnu na společném setkání rozhodli semknout a proti úložišti, které má začít fungovat v roce 2065, bojovat společně. „Chceme ubezpečit naše občany, že budeme ohledně stavby jednat a držet se jejich zamítavého názoru vyjádřeného už dříve v referendech,“ zdůraznil tehdy starosta Jistebnice na Táborsku Vladimír Mašek.