Úspěšný boj proti kůrovci

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Úspěšný boj proti kůrovci
Author Petr Šuleř, Jolana Voldánová, Josef Maršál
Date 2007-10-28
Source ČT
Genre televize
Respondent Zdeněk Landa, Libor Hošek, Jaromír Bláha

Jihocesti vědci vyhlasi úspěch v boji proti kůrovci. Jako první na svete vyzkoušeli speciální plošný postřik. V létě rozprasili nad nepřístupnými castmi Šumavy mikroskopickou houbu, která kůrovce hubi. Teď potvrdili, že výsledky jsou zatím velmi dobre.

Horska louka na Šumavě. poprvé v historii odtud odstartovalo praskovaci letadlo, které mělo v nádržich speciální roztok obsahující pory zvláštni pro člověka nepostrehnutelné houby. Vypustilo ho nad první zónou parku. V místech, jak se člověk téměř nemůže dostat. Nový způsob boje proti kůrovci vyvinuli vědci z Jihočeské univerzity. Jeho ostre nasazení urychlili kvůli polomům po lednovém orkánu. Po odebrani vzorku tak teď potvrdili, že se houba, která pozvolna hubi kůrovce, na vrcholech Šumavy skutečne rozsirila.:

Prakticky ve všech vzorcich, které byly odebrany na lokalitách, kde ten patogen houbovy byl aplikovan, nacházíme rust houby a v tehle fázi můžeme říct, že tu nakazu se podařilo indukovat, tedy jakoby zamerne vyvolat.

Vědce teď čeká narocne overovani v laboratorich. Zpravu ale vitaji hlavně správce národního parku. Pokud by se jim podařilo šíření kůrovce zastavit, výrazne by úklidnily spory mezi místními starosty a ochranáři.:

Je to pro nas alternativní metoda. Tam, kde nejsme schopni zásahnout jinou klasickou metodou, jako je použití chemikalii, nebo použití mechanizace.

Spíše opatrnější jsou ekologičtí aktivisté. Nasazení málo vyzkouseného přípravků v nejcennějších zónách považuj za riskantni.:

Kdyby se to osvedcilo, byla by to vynikajici vec. Ale pro odzkousení považujeme za lepší jiné plochy, než první zóny národního parku.

Definitivní výsledky souboje mezi mikroskopickou houbou a kůrovcem by vědci a správci nadobního parku měli znat pravdepodobne v průběhu příštího roku.