Češi a Bavoři společně

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Češi a Bavoři společně
Author Českobudějovický deník
Date 2010-03-27
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Pasov – Některé aktuální příklady česko – bavorské spolupráce zmínilo sobotní vydání deníku Passauer Neuen Presse.

Tak popisuje spolupráci Seidelova archivu českokrumlovského muzea a spolku Domu Emerenze Meierové v dolnobavorském Schiefwegu. V minulých dnech Petr Hudičák a Pavla Křišťanová z Č. Krumlova předali partneům 5000 digitalizovaných snímků z archivu otce a syna Seidelových. „To je poklad na čtyřech deskách,“ říká v deníku PNP předseda spolku Alexander Nodes.

List zmiňuje, že podle Pavly Křišťanové je zatím digitalizováno a zarchivováno asi 5000 starých negativů na skleněných deskách nalezených pod střechou Seidelova domu. Dokumentují život na historické Šumavě a v Bavorském lese – lidi, portréty, firmy, místa, slavnosti, pozoruhodnosti... „Pro následníky má být zachováno všech 140 000 těchto snímků,“ uvádí PNP. Podle Petra Hudičáka by měl být projekt dokončen do dubna 2012.

Spolek Meierové domu v Schiefwegu dokončuje zřizování muzea vystěhovalců. Otevření je plánováno na 15. květen. Expozici má obohatit i výběr ze Seidelových snímků. V Schiefwegu doufají, že přijede i delegace z Českého Krumlova, a že čeští hosté přijedou i k mlýnské soutěži, kterou spolek chystá v rámci obecního trhu na 13. červen. Seidelovy fotografie mají být v Schiefwegu vystaveny i v rámci oslav 1000 let Zlaté stezky.

„Oba partneři shodně usilují o to přiblížit dnešním lidem Šumavu a Bavorský les s jejich obyvateli v minulosti,“ komentuje PNP. „Vystěhovávání na přelomu století tehdy zasáhlo celý region, který měl stejné problémy s chudobou a nezaměstnaností. Současníci tak mohou v obou muzeích podniknout historickou cestu zpátky ke svým kořenům.“ Deník poznamenává, že v Seidelově domě je pro schiefwegské muzeum vystěhovalců k dispozici prostor, v němž by se mohlo prezentovat. Obě strany zvažují možnost v roce 2012 uspořádat společnou výstavu s fotografiemi Seidela a texty Emerenze Meierové (1874 – 1928). Ta bývá označována za jednu z nejvýznamnějších bavorských lidových básnířek.

Pomoc muzeu lovu

Zámek Wolfstein ve Freyungu je dvacet let loveckým a rybářským muzeem a přes třicet let okresní galerií. Nyní plánuje rekonstrukci a doufá v podporu z programu Interreg IV A. Pak by unie přispěla na náklady odhadované na 331 000 eur až 70 procenty. „Přístup k těmto prostředkům je možný jen prostřednictvím českého partnera,“ cituje pasovský deník PNP okresního hejtmana Ludwiga Lankla. Ten podle listu poděkoval také Zdeňce Řezníčkové, ředitelce Muzea Šumavy, která se vyslovila pro další spolupráci.