Česku hrozí za splouvání pokuta

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Česku hrozí za splouvání pokuta
Author Václav Janouš
Date 2009-11-23
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Evropská komise chce po zemi vysvětlení a důkazy, že vodácká turistika na Teplé Vltavě nepoškozuje dno řeky

Šumava – České republice hrozí mnohamilionová pokuta. Evropská komise zahájila se zemí správní řízení kvůli splouvání horního toku Vltavy. České ministerstvo životního prostředí nyní musí obhájit, že současné limity na Teplé Vltavě jsou dostatečné. Od letošního roku platí, že mezi Soumarským mostem a Pěknou smí denně na vodu při výšce hladiny 51 centimetrů 100 lodí.

Pokuta, která může být až několik milionů korun, hrozí proto, že před dvěma lety podali ekologičtí aktivisté ze tří neziskových organizací do Bruselu stížnost. V ní tvrdí, že kvůli povolené vodácké turistice na řece v šumavském národním parku hrozí poškození dna a perlorodek říčních, které ve Vltavě žijí.

Komise začala stížnost řešit až nyní. „Upozorňujeme, že Česká republika porušuje ustanovení, týkající se chráněných zón a varujeme, že situace může dospět až k žalobě,“ píše komise českému ministerstvu životního prostředí.

Ekologičtí aktivisté tvrdí, že k poškozování dna řeky docházelo roky a správa parku spolu s ministerstvem nebyla schopna pravidla splouvání zpřísnit. „Usilovali jsme o přísnější ochranu řeky, ale všichni si pořád mysleli, že je to sranda. Tak jsme dali stížnost do Bruselu,“ vysvětlila předsedkyně Okrašlovacího spolku Zdíkovska Dagmar Kjučuková, která byla jednou z iniciátorek stížnosti.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha, který byl prvním, kdo před dvěma lety varoval před vysokou pokutou, nyní tvrdí, že zpřísnění splouvání na řece blokovali šumavští starostové, kteří nechtěli přijmout nový návštěvní řád parku. „Kdyby se zvedly limity pro splouvání dříve a nalezl se kompromis, vůbec nemuselo k této situaci dojít,“ tvrdí Bláha.

Evropská komise nyní čeká až jí české ministerstvo životního prostředí popíše, jak je řeka chráněna. Podle toho bude postupovat dál.

Paradoxní je, že v době dohadů o splouvání byl současný ministr životního prostředí Ladislav Miko náměstkem na ministerstvu a na přípravě nového návštěvního řádu se podílel. Nyní bude psát obhajobu a zároveň jako vysoký evropský úředník ji bude i posuzovat v Bruselu.

„Toto správní řízení půjde v Bruselu mimo mě. Nebudu do něj nijak zasahovat,“ komentoval ministr možný střet zájmů. Stížnost tak budou posuzovat jen jeho kolegové. Rozporuplné je i to, že zpráva o zahájení řízení proti České republice přišla jen pár dnů poté, co národní park oznámil, že nový systém splouvání Teplé Vltavy se osvědčil. „Počet lodí, které řeku letos spluly, klesl z původních 12 tisíc na 4,5 tisíce. Splouvání podle těchto pravidel nemá zásadní vliv na perlorodky říční,“ hájí se ředitel šumavského parku František Krejčí. Pokutu, která zemi hrozí, nevidí tak černě jako ekologičtí aktivisté. „Nyní to není o pokutě, ale o tom, abychom přesvědčili a doložili komisi, jak je řeka chráněna. Podklady ministerstvu už jsme dali a budeme stát jednoznačně za ním,“ dodal Krejčí.

Šumavští starostové jsou na straně ministerstva a věří, že stížnost nemá šanci u komise uspět. „Je zcela mimo realitu a je to jen snaha některých jednotlivců či sdružení se zviditelnit. Všem musí být jasné, že podmínky na řece jsou kompromisem, tak nevím, co jim vadí. Kdyby se starali raději o důležitější věci,“ komentoval předseda Svazu šumavských obcí Jiří Hůlka.