Ředitel šumavského parku nemíní ustoupit

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ředitel šumavského parku nemíní ustoupit
Author ČTK, hčk
Date 1999-08-16
Source Právo
Genre tisk
Respondent

,


Policie šetří konflikt mezi ekology a dřevorubcem

Praha – Ředitel Národního parku Šumava Ivan Žlábek dal v nedělní TV diskusi V pravé poledne najevo, že ekologům bránícím vlastními těly kácení stromů napadených kůrovcem v 1. zóně parku – v pralese Trojmezná – nemíní ustoupit. Rozhodnutí, zda se těžbu zastaví, nebo ne, má vedení parku učinit dnes.

„Je to vynucované rozhodnutí pod dosti velkým nátlakem… Myslím si, že tady ta domluva tímto způsobem v podstatě asi není možná,“ řekl Žlábek v reakci na dotaz, zda přistoupí na čtvrteční návrh ekologických aktivistů, kteří slíbili blokádu ukončit, ovšem pod podmínkou, že nedojde ke kácení stromů

Nelze dělat kompromisy

Podle Žlábka nelze udělat žádný kompromis: Buď se, jak řekl, musí zasáhnout, a tedy stromy porazit, načež budou vykácená místa několik let holá. A nebo se kácet nebude a kůrovec způsobí, že „velmi pravděpodobně budeme v příštích letech mít některé kopce na Šumavě suché,“ dodal Žlábek.

Jak v pořadu uvedl mluvčí blokády Hnutí Duha Jaromír Bláha, názory odborníků se zatím různí a nebylo dokončeno posouzení, co způsobí závažnější poškození ekosystému – zda kůrovec, nebo kácení. Přesto Bláha uvedl, že ekologové budou v blokádě pokračovat. Ekolog Bedřich Moldan v pořadu prohlásil, že je přesvědčen, že „kůrovec nesežere Šumavu“.

Od začátku blokády 27. července vznikla v důsledku počínání demonstrantů škoda ve výši 100 tisíc korun. Ty vyplatila Správa národního parku Šumava lesnickým firmám, které kvůli demonstrantům nemohly provést smluvenou práci.

Policie šetří incident

Policisté oddělení pohraniční policie ve Stožci na Prachaticku se zabývají konfliktem mezi účastníky blokády stromů v šumavském parku a lesním dělníkem, při němž třiadvacetiletá žena utrpěla zranění na hlavě. ČTK to řekl mluvčí účastníků blokády Mojmír Vlašín.

„Dělník v sobotu kolem jedenácté dopoledne začal motorovou pilou podřezávat strom, u něhož stála Petra Vetečníková z Brna. Po chvíli pilu vypnul, Petru srazil úderem pěsti na zem a způsobil jí tak krvácející zranění na hlavě. Pak začal nějakou tyčí tlouci ostatní účastníky blokády, kteří stáli kolem. Přivolali jsme policisty, ale před jejich příjezdem dělník z místa ujel svým autem,“ uvedl Vlašín.

Operační důstojník prachatické policie na otázku ČTK potvrdil, že policisté se tímto případem zabývají. „Podle dosavadních zjištění půjde zřejmě o přestupek. Způsobené zranění, oděrka na hlavě, si nevyžádá pracovní neschopnost, a věc tedy nelze posuzovat jako trestný čin ublížení na zdraví,“ dodal.

Ekologové, kteří brání v šumavském pralese Trojmezná kácení kůrovcem napadených stromů, se tak během blokády dostali již do druhého konfliktu s lesními dělníky.

„Podáme trestní oznámení na dělníka, který 10. srpna porážel strom, přestože kolem něj stáli účastníci blokády. Podle našeho názoru se dopustil pokusu ublížení na zdraví. Text oznámení jsme již připravili a ještě ho budeme konzultovat s právníky,“ řekl v sobotu Vlašín.