Řivnáčův průvodce po Šumavě, 2002, Předmluva po sto dvaceti letech

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
Řivnáčův průvodce po Šumavě, 2002, Předmluva po sto dvaceti letech
Author nakladatelství Baset
Date 2002
Source Borovský, F. A.: Řivnáčův průvodce po Šumavě
Genre průvodce
Respondent

Po příznivém ohlasu reedice Rivnáčova průvodce po království Českém se redakce nakladatelství Baset rozhodla pokračovat v sérii nejstarších průvodců po Čechách, vydávaných před 120 lety knihkupcem a nakladatelem Františkem Řivnáčem (* 1807, † 1888), a to ve stejném pořadí, v jakém tyto průvodce vycházely původně.

Vzhledem k horší kvalitě předlohy se redakce opět rozhodla nikoli pro reprint, ale pro přesný přepis díla. Grafická úprava nového vydání se co nejvíce blíží úpravě původní. Zachován zůstal i původní pravopis, do textu však byly začleněny opravy a doplňky, uvedené v originále na závěr knihy. Zcela nově byl vytvořen rejstřík, který je zároveň nezbytným slovníčkem česko-německých a německo-českých místních názvů a zaznamenává i mnohé lokality, které v současnosti bohužel již neexistují.

Publikace byla dále doplněna řadou dobových fotografií, které v původním textu chybějí Na rozdílod originálu přetiskujeme navíc i mapu železniční sítě (od které podle předmluvy původní nakladatelupustil z důvodů ekonomických). Tak jako v originále je i v této reedici uveden plán Plzně, a (na předsádkách) původní mapa Šumavy.

Přejme všem čtenářkám a čtenářům hezké zážitky nejen nad stránkami této knihy, ale i při znovuobjevování často dávno již zasutých pamětihodností Šumavy, Novohradských hor a jihozápadních Čech.