Šéf šumavského parku podporuje zájmy obcí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šéf šumavského parku podporuje zájmy obcí
Author Jaroslava Voráčková
Date 2004-02-16
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Názor

Občanské sdružení míní, že začala kampaň v neprospěch ředitele parku Pavlíčka

Občanské sdružení Šumava nad zlato se rozhodlo reagovat na článek „Les uschne, bojí se šumavští starostové“, otištěný 26. ledna v regionální příloze Mf Dnes.

Nový ředitel NP Šumava se ještě ani neohřál na židli a již se dostává jeho koncepce ochrany přírody v I. zónách NP Šumava do střetu s představami starostů obcí v parku.

Naše sdružení, které v minulosti při střetech se zlatokopy vždy spolupracovalo se šumavskými obcemi v zájmu uchránění všech hodnot Šumavy, i nyní dosti pečlivě sleduje první kroky a vyjádření pana ředitele Pavlíčka. Vnímáme jeho snahu o dostatečnou vstřícnost ke všem cílovým skupinám, kterých se život v NP Šumava týká.

Pokud víme, chce podporovat oprávněné zájmy obcí a jejich rozvoj v rámci udržitelného životního prostředí. To se týká všeho s výjimkou 1. zón národního parku. Zde se prozatím jeví schůdnější metodika ochranářů, uznávaná na celém světě, ponechat les jeho vývoji a vrátit tak náš park do náruče evropských národních parku, což byl vlastně původní záměr založení NP Šumava v roce 1992. Od nového ředitele jsme neslyšeli nic o omezování rozvoje obcí, jejich práv na svůj majetek v rámci parku či nesouhlas s refundací oprávněných prostředků pro tu kterou obec, pokud bude tato nějakým způsobem omezena ve svém přiměřeném rozvoji. Slyšeli jsme naopak slova o výrazné podpoře těmto obcím a snaze o vzájemně prospěšnou spolupráci. Proto by starostové měli využít tohoto jeho vstřícného postoje a společnými silami prosadit schválení zákona o NP, kde by tyto náhrady byly zakotveny.

V úvodních krocích nového ředitele je zřetelně vidět snaha o nápravu všeho, co bylo předchozímu vedení dlouhodobě vyčítáno, včetně externí i interní komunikace národního parku a pravidelného vysvětlování všech kroků s cílem zajištění jejich obecné přijatelnosti.

O to více nás mrzí poměrně nepřátelská kampaň ve prospěch kácení kůrovcem napadeného lesa v 1. zónách NP Šumava. Přitom bylo v této věci již dosaženo shody při setkání zástupců samosprávy, krajských zastupitelů a dotčených organizací včetně NP Šumava v hotelu Vydra v Srní na podzim roku 2003. Tehdy se takový kompromisní krok jevil všem přijatelný. Teď se v prozatím jen rámcově definovaných záměrech ohledně kácení či nekácení kůrovcových stromů v 1. zónách parku, ke kterým se nový ředitel Pavlíčko prozatím stačil vyjádřit, hledá jednoznačný důvod k jeho napadání, nebo chcete-li ovlivňování, a to se nám vůbec nelíbí.

Bývá slušným zvykem, že lidé v tak veřejně exponovaných funkcích dostávají alespoň 100 hájených dnů do té doby, nežli svoje kroky stačí jasně zformulovat a přednést je veřejnosti, odborníkům i různým zájmovým skupinám. Pokud takový čas a prostor ke koncepční práci nebude novému řediteli poskytnut, není možné v budoucnu očekávat na pozici ředitele NP Šumava žádného zodpovědného a k přírodnímu prostředí a šumavské krajině vstřícného odborníka. Pak by se uplatnil jedině přesvědčený těžař s koncepcí hospodářské exploatace šumavských lesů. Ale odtud je pak již jen malý krůček ke zrušení národního parku, vytěžení celé Šumavy a degradaci poslední opravdu zachovalé přírody v ČR.

Otázkou zůstává, komu by tento krok prospěl. Přírodě rozhodně ne a šumavským obcím a jejich obyvatelům v dlouhodobějším výhledu zrovna tak. Skutečný prospěch by z takového vývoje měl kdosi třetí. Ten, kdo se už nyní raduje z každého konfliktu a sporu, který třebaže je vyvolán všedními problémy, může být dobře zneužitelný proti existenci Národního parku Šumava i samotným principům ochrany přírody a krajiny. Proto zkusme takovému scénáři společně zabránit a hledejme rozumné a přijatelné argumenty bez vášní a podtextů opravdových nepřátel národního parku a přírodně zachovalé Šumavy.