Šumava: Splout Vltavu přijelo letos méně vodáků

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumava: Splout Vltavu přijelo letos méně vodáků
Author Tomáš Přibyl
Date 2007-10-31
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Šumava - Na Vltave se letos snizil počet vodaku. Reku splulo podle scitani pracovníku správy šumavského národního parku 8 739 lodi. O proti loňsku jde o pokles o zhruba čtvrtinu.

Loni se na Vltavu v úseku z Lenory vydalo 12 345 lodi. Za letošním poklesem stojí počasí. Přes destivy zaver leta musela v sezóně správa parku Vltavu z Lenory zavrit na celkem devet dni kvůli nizkému stavu vody. „Velka část vodacke veřejnosti již má povedomi o omezeních na horním toku Vltavy a planuje spluti s ohledem na aktuální stav vody. To se pravdepodobne projevilo i na nižším celkovém poctu lodi, protože hladina se po většinu hlavní sezóny pohybovala tesne nad limitem, což mohlo některé zájemce o splouvání odradit,“ řekl strážce parku Adam Divis.

Sezona se přitom obesla bez větších komplikaci, až na napadení jednoho strážce netrpelivými vodaky na jare. „Ke klidnemu průběhu prispel i nový systém informovani - všechny zajmove podnikatelské subjekty byly o aktuálních zmenach informovany pomoci emailu či SMS zprav,“ uvedl mluvčí správy parku Radovan Holub.Na Soumarskem moste se navíc nove objevila automaticka merici stanice. Z te se informace automaticky dostávají na webove stranky parku . Letos mělo toto zařízení ještě drobne problémy se spolehlivosti, ale v příští sezóně by mělo fungovat bez potizi.

Od roku 2004 platí na úseku Vltavy z Lenory do Pekne limit pro splouvání, který se meri pod Soumarským mostem a je 45 centimetru. Když hladina klesne pod tuto hranici, vyhlasi správa parku po čtyřiadvaceti hodinach zákaz splouvání. Správa parku má přitom k dispozici odbornou studii, která říká, že by měl být limit prisnejsi, aby nedochazelo k nicení flory a fauny v rece lodemi. Na úseku z Pekne do Nove Pece žádný limit neplati.