Šumava: nový spor o experta

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumava: nový spor o experta
Author Václav Janouš
Date 2010-03-02
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Starostové obcí tvrdí, že posudek, zda vadí vodáci na Teplé Vltavě, zpracovává neobjektivní aktivista

Šumava – Starostové šumavských obcí zpochybňují nezávislost muže, jehož posudek bude mít zásadní vliv na splouvání Teplé Vltavy v dalších letech. Odborník Ondřej Volf, který má licenci vypracovávat posudky území chráněných podle směrnic Natura 2000, je totiž členem nevládního ekologického občanského sdružení.

Oprávnění dělat tyto posudky má od ministerstva životního prostředí celkem 49 lidí v zemi. Mezi nimi i Ondřej Volf, člen občanského sdružení Ametyst sídlící v Plzni. Ametyst se na svých webových stránkách charakterizuje jako sdružení se zájmem o ekologickou výchovu a praktickou ochranu přírody. Volf, jehož akreditace posuzovatele vlivu na životní prostředí vyprší v polovině května, je členem nejužšího vedení organizace. Tím podle starostů ztratil svou jednoznačnou nezávislost. „Posudky na to, jestli je řeka dostatečně chráněna při určitém limitu splouvání, nemůže dělat ekologický aktivista,“ řekl starosta Modravy Antonín Schubert.

Volf – muž mnoha posudků? Jenže to není jediný problém, který Schubert ve volbě Volfa vidí. „Kdo si myslíte, že vypracovával posudek na hraniční přechod Modrý sloup? Kdo dělal posudek vlivu splouvání Vltavy v roce 2008 a kdo dělal posudek na stavbu rychlostní silnice na Moravě, kdo dělal studii udržitelného rozvoje a další? Vždy Volf. Nechci sahat nikomu do svědomí, ale to skutečně má pan Volf tak široký záběr znalostí, že nikdo jiný z desítek dalších posuzovatelů nemůže tyto posudky vypracovávat?“ ptá se Schubert.

Sám Volf, jehož závěry budou zásadní pro to, zda na řece může platit všemi stranami akceptovaný limit výšky hladiny 51 centimetrů jako v loňském roce, či nikoliv, nařčení odmítá. „Každý svůj posudek musím odborně zdůvodnit. Kdybych to neudělal, zcela bych se znemožnil a kdokoliv by pak posudek rozcupoval,“ řekl včera Volf.

Ministerstvo životního prostředí tvrdí, že každý, kdo chce splňovat zákonné podmínky a získat licenci, musí složit náročné odborné zkoušky. „Posuzovatele projektů si pak vybírají investoři, když se jedná například o projekt silnice. V případě splouvání Vltavy měla volnou ruku ve výběru správa šumavského parku,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Krejčí chtěl znalce Šumavy Ředitel šumavského parku František Krejčí říká, že až dosud neslyšel z úst starostů žádné stížnosti, které by odbornost Ondřeje Volfa zpochybňovaly. Výběr právě tohoto posuzovatele vlivu splouvání mezi Soumarským mostem a Pěknou na život řeky je víceméně podle něj náhodný. „Vybírali jsme ze všech autorizovaných odborníků. Jedinou podmínkou, kterou jsem zadal náměstkům, byla dobrá znalost problematiky Šumavy, protože posudek je potřeba vypracovat ve velmi krátké době,“ řekl Krejčí.

Ekologické sdružení Ametyst sám ředitel zná. V červenci 2008 se tato plzeňská organizace připojila k České společnosti ornitologické, Daphne ČR a Okrašlovacímu spolku Zdíkovska k dopisu zaslanému Krejčímu ohledně tehdy plánovaného otevření nových turistických přechodů na Šumavě. MFDnesmá tento dopis k dispozici a ekologové v něm vyjadřují obavu, aby turisté nerušili například tetřeva hlušce, tetřívka obecného či jeřábka lesního. Zjednodušeně řečeno měli tehdy naprosto opačný názor na otevření přechodů než starostové šumavských obcí.