Šumava: rozšíření zón se odkládá

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumava: rozšíření zón se odkládá
Author Václav Janouš
Date 2005-12-16
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Ministerstvo ustoupilo starostům, v parku zůstane jen 20 procent chráněných území

Pouze dvacet procent rozlohy šumavského národního parku zůstane ležet bez zásahu lidské ruky, přestože vedení parku usilovalo o větší plochu.

Vimperk – Šumavští starostové a hejtman dosáhli svého – na Šumavě se znovu bude hovořit pouze o dvaceti procentech bezzásahového území z celkové rozlohy parku. Ministerstvo životního prostředí tak chce zažehnat válku, která se rozhořela mezi starosty a vedením národního parku podporovaným ekologickými aktivisty.

Couvlo tak z návrhu, že nezasahovat se bude do roku 2010 na třiceti procentech rozlohy, což nadzvedlo starosty šumavských obcí ze židle po podpisu dodatku memoranda, ve kterém se k tomu šumavský park dohodl se sousedním Bavorským lesem.

Starostové dvaadvaceti šumavských obcí ležících v národním parku mají částečně vyhráno – ministerstvo teď ustoupilo a respektuje původní čtvrt roku starou dohodu o bezzásahovosti pouze na 20 procentech plochy parku.

Hledají turisté jen nedotčenou přírodu?

Od ledna ale začne přesvědčovat starosty, že turisté hledají přírodu, která se vyvíjí sama, tedy divoce bez pomoci člověka.

„Protože rada parku nedoporučila schválit vizi, strategii a poslání parku, tedy dokument, jak má dále národní park vůbec fungovat, respektujeme původní shodu se starosty podporovat přirozený vývoj přírody na dvaceti procentech plochy parku,“ řekla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. Rozčarovaní starostové ale tvrdí, že ministerstvo jiný krok, než ustoupit na původní dohodu, udělat nemohlo.

„Udělat takové prohlášení po velkém vzbouření starostů je pozdě. Vůbec nemělo dojít k podpisu memoranda, kde se o třiceti procentech bezzásahových území hovoří. Je to jen důkaz, že rada parku je jen fraškou, protože nás vedení parku jen vyslechne, ale stejně si vše udělá po svém,“ zastává názor většiny šumavských starostů první muž Volar Radek Mrkvička. Názoru šumavských starostů naopak nerozumí vedení parku a tvrdí, že nejstarší české pohoří bezzásahový režim neohrožuje, že s obcemi během roku předjednalo dokument o dalším fungování parku a z něho starostové mohli vyčíst, že správa parku chce do roku 2010 rozšířit bezzásahové plochy na třicet procent rozlohy.

„Nelze mluvit o tom, že starostové obcí o tomto návrhu nevěděli. To, že jsme podepsali dodatek memoranda, není protimluv, jen byl stanoven cíl: 30 procent bezzásahových ploch do roku 2010, což je minimální rozloha z doporučení mezinárodních odborníků,“ tvrdí ředitel parku Alois Pavlíčko.

Vedení parku také míní, že nelze respektovat jen požadavky šumavských starostů, ale je potřeba dodržovat i mezinárodní doporučení a normy – třeba mezinárodní odborníci na kategorizaci parků Šumavě doporučili v dlouhodobém výhledu rozšířit bezzásahové plochy až na 75 procent parku. „Národní park Bavorský les má nyní 48 procent plochy bezzásahové a chce ji dále rozšiřovat. My máme jen třináct procent plochy parku, a přitom je náš park dvakrát větší,“ řekl Pavlíčko.

Správa parku se plánu na rozšíření zón nechce vzdát

Čtyřicet osm procent bezzásahových v Bavorském lese pak odpovídá 11,6 tisíce hektarů bezzásahové plochy, naopak u nás třináct procent pokryje 8 tisíc bezzásahových hektarů.

Na rozdíl od ministerských úředníků ale správa šumavského parku ze záměru rozšířit bezzásahová území na 30 procent rozlohy neustupuje. Naopak tvrdí, že daleko více než bezzásahový režim ohrožuje Šumavu rozkouskování prvních zón z roku 1995.

Do dvaceti procent bezzásahového území by pak spadly například rašeliniště nebo rozpadlé horské smrčiny. „Pokud se starostové cítí být vyšachováni, pak mohu jen říct, že ani my nezasahujeme do dohod mezi obcemi nebo mikroregiony,“ řekl ředitel Národního parku Šumava Pavlíčko.

Starostové ale říkají, že dohody mezi obcemi a podpis memoranda ministerskými úředníky Česka a Německa je obrovský rozdíl.

„Toto nelze srovnávat, protože memorandum se netýká jen správy parku, ale celého území. Já když podepisuji smlouvu, tak mi do toho také mluví zastupitelstvo. A pro správu parku je rada parku jakýmsi zastupitelstvem,“ rozčílila se starostka Stožce Zdeňka Lelková.