Šumava 21 nechce kůrovci nechat sežrat lesy v parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumava 21 nechce kůrovci nechat sežrat lesy v parku
Author Ivana Harantová
Date 2005/08/10
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

O zdravé lesy bojuje občanské sdružení Šumava 21. Cestu k cíli si však představuje jinak než správa národního parku, potažmo ministerstvo životního prostředí.

Šumava - Do další polemiky s nynějším oficiálně zastávaným názorem na ochranu šumavských lesů se pustilo občanské sdružení Šumava 21. Vydalo leták, jehož prostřednictvím seznamuje veřejnost se svými názory, jimiž odpovídá na stanovisko parku, ministerstva a některých nevládních organizací na tuto problematiku.

"Kůrovec je přirozenou součástí přírody a ta si s ním poradí, tvrdí zastánci bezzásahovosti. Do jisté míry s tím lze souhlasit. V okamžiku, kdy množství kůrovce překročí určitou mez, však už strom není schopen se tomuto škůdci bránit. Čím víc stromů je napadeno a odumírá, tím víc se kůrovec rozmnožuje a napadá další stromy a nastává kalamita. Chceme-li zachovat les živý, musíme kůrovce zastavit. Znamená to odstranění napadených stromů, mnohem lepší je však prevence ve formě lapáků, jimiž jsou čerstvě poražené kmeny jako návnady na kůrovce," vysvětluje postoj Šumavy 21 její člen František Kortus z Kašperských Hor. Dodává, že čím dříve se s ochrannými opatřeními začne, tím menší jsou následky.

Občanské sdružení nesouhlasí ani s názorem, že bezzásahovost vede k vytvoření nového, přirozeného, odolného lesa. Tvrdí, že v některých místech Národního parku Bavorský les nevyrůstá koberec zelených stromků, nýbrž jen tráva a kapradí, mezi nimiž se stromek najde jen ojediněle. "S přirozenou obnovou lesa pracovali lesníci vždycky. Ale tam, kde nebyla úspěšná, stromy vysazovali. O tom, jakou skladbu lesa měli vytvořit, rozhodoval majitel a samozřejmě přírodní podmínky," upozorňuje Kortus.

Členové Šumavy 21 jsou také přesvědčeni o tom, že zařazení Národního parku Šumava do druhé kategorie chráněných území podle IUCN -Mezinárodního svazu ochrany přírody. Podle sdružení musí být na základě požadavků IUCN alespoň sedmdesát procent plochy chráněného území lidskou činností nepoznamenaných, což v případě šumavského parku představuje bezmála padesát tisíc hektarů. "Takové území se na Šumavě nenajde, a tak zařazení parku do druhé kategorie chráněných území podle IUCN neodpovídá jeho skutečnému stavu," tvrdí za Šumavu 21 František Kortus. Brání se rovněž nařčení, že lesákům jde pouze o dřevo, nikoli o ochranu přírody. "Lesáci proti ekologům protestují proto, že jejich postupy ohrožují samu podstatu lesa," konstatuje Kortus.

Šumava - to není jen nepřeberné množství přírodních krás a nadšených turistů, ale také věčné souboje o kůrovce, respektive o způsob, jak se vyrovnat s jeho řáděním.