Šumava hledá lidi na likvidaci polomů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Šumava hledá lidi na likvidaci polomů
Author Petr Pokorný
Date 2007-04-18
Source Právo
Genre tisk
Respondent

V národním parku najde práci až osm desítek nekvalifikovaných pracovníku V šumavském národním parku najde na budouci minimálně tři měsíce práci až 80 lidi, kteří budou pomáhat najatým firmam při likvidaci polomů.

Nekvalifikovani pracovníci budou mít na starosti rucni loupani popadaných stromů.

právě ležící a polámané stromy jsou ideálním mistem pro namnození kůrovce, který může nasledne začít napadat i zdrave stromy v okolí. Odkornení má prerušit vývoj tohoto škůdce ještě předtim, než začne z napadených stromu vyletávat.

„Radi bychom je prostřednictvím najatých firem prijali co nejdřív. Práci dostanou okamžite, třeba i dnes,“ řekl v úterý Pravu Libor Hošek z odboru terénní služby Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava ve Vimperku.

V parku nyní pracuji čtyři stovky lidi, z toho přes sto dřevorubcu s motorovými pilami. S traktory, lanovkami a speciálními stroji za desítky milionu korun prijeli dřevorubci i ze Slovenska a Polska. Na Šumavě budou pracovat nejméně do leta. Správci parku doufají, že se stihne včas úklidit všechno, co orkán v lesích zničil. „Stale přitom sháníme ještě asi 120 dřevorubcu, aby se dřevo podařilo těžit rychleji,“ dodal Hošek. Třetinu padlých stromu už zpracovali Dřevorubci už v parku vytěžili více než 250 tisíc metrů krychlových polomů, které způsobil lednový orkán Kyrill. To je zhruba 35 procent z bezmála 700 tisíc kubíků dřeva skaceného v rezervaci. Jen v průběhu uplynuleho týdne těžaři zpracovali dalších 22 tisíc krychlových metrů dřeva. Správci parku odhaduji, že podobným tempem se následky kalamity podaří odstranit do podzimu.

Lidé už mohou znovu do šumavských lesu chodit. Zákaz vstupu na jejich území skoncil předminuly tyden. I po jeho zrušení ale zůstáváji na Šumavě nepřístupne oblasti. V některých místech totiž stále hrozi, že některé stromy spadnou. Nebezpečne lokality jsou oznacene.

Lesy na jihu Čech se po orkánu staly nejpostiženější oblasti v Česku. Při vichřici padlo na 4,15 milionu metrů krychlových dřeva.

Podnik Lesy České republiky mluví o dvou milionech, majitele soukromých lesu napočítali další milion. Následky vichřice budou lesníci odstraňovat celý rok. Orkán v jihočeských lesích způsobil škodu 4,1 miliardy korun.